Sudija Vrhovnog suda Crne Gore Milenka Seka Žižić prekršila je Zakon o sprečavanju korupcije - nije prijavila da je bila suvlasnica stana od 52 kvadrata, koji je prodala i od toga prihodovala 14.000 eura.

Kako prenose Vijesti to stoji u odluci koju je donijela Agencija za sprečavanje korupcije.
U obrazloženju stoji da je Agencija pokrenula postupak jer Žižić nije podnijela izvještaj o uvećanju imovine po osnovu prodaje nepokretnosti, od čega je sa srodnikom prihodovala 28.000 eura, a u redovnom izvještaju o prihodima i imovini za 2018. godinu nije prijavila prihod ostvaren u julu 2018. godine, prenose Vijesti.
Žižić je u izjašnjenju navela da se ne radi o uvećanju imovine već o promjeni nelikvidne imovine u vidu nekretnine u likvidna sredstva u vidu novca, prenose Vijesti.
“Aktivna imovina je ekonomski resurs koji je rezultat prošlih događaja (nasljedstva) dok prihod predstavlja uvećanje aktive-imovine. Stan je naslijeđen a ne zarađen i isti je uredno i blagovremeno prijavljen, a njegova prodaja nije prijavijena niti je morala biti prijavijena iz razloga sto se njena imovina nije uvećala, već su nelikvidna sredstva u vidu nepokretnosti pretvorena u likvidna, a novac dobijen prodajom nje prihodovan niti je imovina - aktiva uvećana. Uostalom navedena sredstva su već rashodovana za lične zdravstvene potrebe. Prihodi su oporezivi a konkretno pretvaranje nelikvidne naslijeđene imovine u likvidna sredstva nije što znači da je apsolutno netačno i zlonamjerno da je došlo do bilo kakvog uvećanja imovine”, izjasnila se Žižić.
Agencija je, kako piše u odluci izvršila uvid u svoje registre, ali i u ugovor o prodaji kod notara, i u Upravi za nekretnine.
Nakon ocjene izvedenih dokaza Agencija je utvrdila da je Žižić prekršila Zakon o sprečavanju korupcije jer u izvještaju o prihodima i imovini nije za 2018. godinu nije prijavila da je do 7. avgusta te godine bila polovična suvlasnica nepoketnosti, kao i da je po osnovu prodaje navedenog stana primila iznos od 14.000 eura, a što je bila dužna da prijavi, prenose Vijesti.
“...Imajući u vidu prethodno navedeno te činjenicu da javna funkcionerka prihod nije ostvarila po osnovu davanja u zakup pokretne i nepokretne imovine, već po osnovu prodaje nepokretnosti koji ne predstavlja izvor prihoda u skladu sa Zakonom o porezu na dohodak fizičkih lica to ista nije imala obavezu novčana sredstva po osnovu prodaje nepokretnosti prijaviti u izvještaju o prihodima i imovini u slučaju promjena iz Izvještaja koji se odnose na uvećanje imovine preko 10.000 eura”, piše u odluci Agencije, prenose Vijesti.