Uočene su nepravilnosti u jednom osnovnom sudu i jednom sudu za prekršaje.
Pravosudni inspektori Ministarstva pravde izvršili su niz kontrola u prvoj polovini ove godine, nadgledajući rad sudova, tužilaštava, javnih izvršitelja i notara. Postupljeno je po 20 pritužbi i predstavki građana i pravnih lica na rad pravosudnih organa. To su podaci iz priloga Vlade Crne Gore za redovni godišnji izvještaj Evropske komisije, prenosi RTCG.
U periodu od 1. januara do 30. juna 2024. godine, inspektori su sproveli redovni nadzor u sedam osnovnih sudova, Sudu za prekršaje u Bijelom Polju i sedam odjeljenja za prekršaje, kao i u Vrhovnom sudu, Višem sudu u Bijelom Polju i Upravnom sudu.
Prilikom kontrola, uočene su nepravilnosti u jednom osnovnom sudu i jednom sudu za prekršaje.
“Nadzor je sproveden i nad poslovima tužilačke uprave u šest osnovnih državnih tužilaštava i Višem državnom tužilaštvu u Bijelom Polju. U ovom slučaju, nijesu zabilježene nepravilnosti. Što se tiče nadzora nad zakonitošću rada javnih izvršitelja, izvršene su kontrole nad osam izvršitelja, pri čemu je uočena jedna nepravilnost. U istom periodu, podneseno je 12 pritužbi na rad javnih izvršitelja, od kojih su 10 riješene i ocijenjene kao neosnovane, dok su dvije pritužbe još uvijek u procesu”, kaže se u prilogu Vlade Crne Gore.
Kontrola nad radom notara bila je opsežnija, sa ukupno 32 sprovedene inspekcije. Pronađene su nepravilnosti kod dva notara, a od pet podnesenih pritužbi, tri su riješene i ocijenjene kao neosnovane, dok se dvije još uvijek razmatraju.
Plan racionalizacije pravosudne mreže i proaktivne mjere Vrhovnog suda
Vlada je usvojila 17. maja Plan racionalizacije pravosudne mreže, koji predviđa ukidanje manjih, neodrživih sudova u Žabljaku i Danilovgradu, uz otvaranje novih odjeljenja sudova u Pljevljima i Podgorici, čime bi se optimizovala pravosudna mreža u skladu sa promjenama u društvu i ekonomiji, dodaju.
Vrhovni sud je, u okviru ovog plana, donio i mjere za poboljšanje rada Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici, zaduženog za suđenja u predmetima organizovanog kriminala, korupcije, terorizma i ratnih zločina.Formirana je komisija sastavljena od sudija Vrhovnog i Apelacionog suda koja nadzire predmete starije od tri godine, kao i predmete od hitne prioritete, sa ciljem ubrzanja postupaka i poštovanja prava na suđenje u razumnom roku, navedeno je.
“Ove mjere predstavljaju važne korake u jačanju efikasnosti i odgovornosti pravosudnog sistema Crne Gore, a inspekcijski nadzori pokazuju jasnu namjeru Vlade i pravosudnih organa da se zakonitost i transparentnost rada sudova, tužilaštava, javnih izvršitelja i notara podignu na viši nivo”, zaključuje se.