U konsultaciji sa šefom Kancelarije za finansiranje zdravstvenih sistema istaknuto je da uz ovakav način finansiranja u Crnoj Gori građani ostvaruju pravo na zdravstvenu zaštitu u javnom zdravstvenom sistemu, bez uslovljavanja prethodnom uplatom doprinosa.
Sistem finansiranja zdravstvene zaštite u Crnoj Gori iz opštih prihoda kao što su PDV, akcize, porez na dohodak građana predstavlja odličan primjer dobre prakse na nivou regiona Evrope, ocijenjeno je tokom dvodnevne posjete ministara zdravlja i finasija, dr Vojislava Šimuna i Novice Vukovića Kancelariji Svjetske zdravstvene organizacije za finansiranje zdravstvenih sistema u Barseloni, pipe CdM.
U konsultaciji sa šefom Kancelarije za finansiranje zdravstvenih sistema istaknuto je da uz ovakav način finansiranja u Crnoj Gori građani ostvaruju pravo na zdravstvenu zaštitu u javnom zdravstvenom sistemu, bez uslovljavanja prethodnom uplatom doprinosa.
Promjena modela finansiranja zdravstvene zaštite u Crnoj Gori rezultirala je višestrukim efektima. Ukidajući doprinose za zdravstvenu zaštitu smanjen je nivo opterećenja privrede i poslodavaca, ali istovremeno obezbijeđen je veći nivo stabilnosti finansiranja zdravstvenog sistema i bolje prospekte za pozitivan efekat na privredni rast u zemlji.
Regionalni direktor SZO za Evropu, dr Hans Kluge kazao je da obezbjeđivanje sredstava za zdravstvenu zaštitu i održivost finansiranja zdravstvenog sistema predstavlja ozbiljan izazov u svim zemljama i u tom smislu pozdravio političku posvećenost Vlade Crne Gore osiguravanju finansijske održivosti zdravstvenog sistema kao okosnice ostvarivanja univerzalne zdravstvene zaštite.
Ministar zdravlja , dr Vojislav Šimun, kazao je da je Vlada posvećena intenziviranju agende transformacije zdravstvenog sistema u Crnoj Gori te da resor kojim rukovodi predano radi na mjerama koje imaju za cilj optimizaciju resursa u zdravstvu.
”Poseban fokus je na osnaživanju primarne zdravstvene zaštite, zbrinjavanju hroničnih oboljenja i jačanju kapaciteta za sprovođenje preventivnh servisa kako bismo smanjili stopu preventabilnih hospitalizacija i potrebu za skupim i intezivnim tretmanima. Intenzivno radimo i na ulaganju u zdravstveni kadar kako bismo podigli nivo kadrovske popunjenosti, ali i traženih kompetencija i adekvatnu realokaciju u zemlji i po nivoima zdravstvene zaštite”, kazao je Šimun.
On je dodao i kako će insistirati na digitalnim rešenjima s ciljem smanjivanja vremena čekanja na pregled i konsultaciju, efikasnijeg praćenja tokova i potrošnje ljekova, kao i uvođenje elektronskih zdravstvenih usluga kako bi dodatno unaprijedili efikasnost u zdravstvenom sistemu, dostupnost, kao i kvalitet zdravstvene zaštite koju naši građani plaćaju kroz sistem opštih prihoda i poreza, piše Cdm.
”Polazeći od posvećenosti ostvarivanju univerzalne zdravstvene zaštite kao osnovne misije savremenog zdravstvenog sistema, posebnu pažnju posvetićemo definisanju sistemskog odgovora u cilju poboljšanja finansijske zaštite gradjana Crne Gore, kroz intervencije u sistemskim zakonima uključujući Zakon o zdravstvenoj zaštiti i Zakon o zdravstvenom osiguranje. Zdravstveni sistem Crne Gore opterećen je mnoštvom kompleksnih izazova i dugogodišnjim, hroničnim problemima, a sistemska rešenja treba temeljiti na dobrim praksama I razvijati u saradnji sa pouzdanim partnerima’, ‘ ocijenio je ministar zdravlja.
Ulaganje u zdravlje je strateški prioritet Vlade Crne Gore, poručio je ministar finansija Novica Vuković, jer samo zdrava populacija predstavlja okosnicu ekonomskog razvoja i prosperiteta društva u kojem niko nije zaboravljen. On je dodao da je Crna Gora opredijeljena da zagovara koncept dugovječnosti i ekonomije blagostanja, gdje će zdravlje i zadovoljstvo gradjana biti mjera uspjeha i razvoja, a ne samo ekonomski output.
” Naša ekonomija i zdravstveni sistem suočeni su mnoštvom različith izazova i faktora koji povećavaju pritisak na budžet i u kontinuitetu izazivaju eskalaciju zdravstvene potrošnje. Prema njegovim riječima, održivi odgovor na ove izazove pretpostavlja transformaciju zdravstvenog sistema sa posebnim fokusom na dostupnost i kvalitet zdravstvenih usluga i efikasnost. Vlada Crne Gore posvećeno radi na proširivanju fiskalnog prostora kako bi se osiguralo dovoljno sredstava i unaprijedila stabilnost ulaganja u zdravstvenu zaštitu” , poručio je Vuković.
Polazeći od činjenice da, prema procjenama SZO, neefikasnosti uzrokuju do 40% gubitaka u zdravstvenom sistemu, ministar Vuković je istakao da će posebna pažnja u predstojećem periodu biti posvećena kreiranju politika i intervencija s ciljem optimizacije alokacije resursa i promocije “pametnog ulaganja” koje rezultira mjerljivim unapređenjem zdravlja naših građana.
”Insistiranje na modelu plaćanja koji u fokusu ima pacijenta i njegove potrebe, promociju kvalitetne zdravstvene zaštite i odgovornog upravljanja resursima nema alternativu”, ocijenio je ministar Vuković.
Kako je saopštio, ukupni ekosistem u kojem funkcioniše zdravstveni sistem doživio je značajnu transformaciju , te je samim tim, potrebno preispitati i prilagoditi institucionalne aranžmane i uloge nosilaca važnih funkcija zdravstvenog sistema. Ministar je zaključio da Crna Gora predano radi na optimizaciji sistema javnih nabavki ljekova i usaglašavanja zakonodavstva u ovoj oblasti sa relevantnim direktivama EU, na šta nas, između ostalog, obavezuje i status zemlje kandidata za EU članstvo.
Tokom susreta u Barseloni dogovoreno je inteziviranje saradnje u cilju jačanja kapaciteta za planiranje sredstava za finansiranje zdravstvene zaštite kao i definisanje sistemskog paketa intervencija u dijalogu sa drugim strateškim partnerima u cilju unapređivanja finansijske održivosti zdravstvenog sistema.
Na sastanku je učestvovala i dr Mina Brajović,šefica SZO Kancelarije u Crnoj Gori. Ona je podsjetila da će radeći na Strategiji unapređenja kvaliteta zdravstvene zaštite sa operativnim sistemom indikatora biti stvoreni uslovi za kontinuiranu optimizaciju upravljanja raspoloživim resursima u funkciji ostvarivanja boljih zdravstvenih ishoda.