Ministarstvo odbrane je podržalo inicijativu Opštine Budva za zaštitu vojnog kompleksa na lokalitetu Skočiđevojka, te stopiranje bilo kakvih radova, ali i dostavilo informaciju za valorizaciju tog lokaliteta.
Glavna gradska arhitektica Jelena Lazić kazala je “Vijestima” da je Opština predala Inicijativu za hitno uspostavljanje prethodne zaštite vojnog kompleksa - baterija obalske artiljerije “Skočiđevojka” kao kulturnog dobra Upravi za zaštitu kulturnih dobara Crne Gore.
“Kako postoji opasnost od uništavanja potencijalnog kulturnog dobra izgradnjom objekata na navedenoj lokaciji, a kako se radi o veoma vrijednom kompleksu podzemnih i nadzemnih bunkera i vojnih objekata i kako isti čine neodvojivu cjelinu, Opština Budva se za podršku i dopunu dokumentacije obratila između ostalih i Ministarstvu odbrane. Takođe, inicijativa i dopis za stopiranje bilo kojih daljih radnji u smislu davanja saglasnosti za izgradnju objekta na navedenom lokalitetu poslata je i Ministarstvu planiranja prostora, urbanizma i državne imovine - ministru Janku Odoviću i glavnom državnom arhitekti Siniši Miniću, od kojih nije dobijen odgovor. Podrška je zatražena i od Ministarstva kulture i medija, koji takođe nisu dostavili odgovor”, istakla je Lazić, kako prenose Vijesti.
Prema njenim riječima, Ministarstvo odbrane je 25. juna podržalo inicijativu a sve u cilju očuvanja istorijskog nasljeđa Crne Gore.
“Službi Glavnog gradskog arhitekte opštine Budva je 4. jula dostavljena Informacija - potencijal za valorizaciju Skočiđevojke od Ministarstva odbrane u kojem se, između ostalog, navodi višestruki značaj navedenog lokaliteta. Naveden je istorijsko-turistički značaj sa ocjenom kompleksa kao ogromnog potencijala za turističku valorizaciju sa primjerima zaštite ovakvih kompleksa u zemljama okruženja”, kazala je ona.
U informaciji resora na čijem je čelu Dragan Krapović naznačen je i arheološko-kulturni značaj lokaliteta.
“Naučno-istraživački brod ‘Hercules’ iz SAD sa posadom koju je predvodio direktor fondacije RPM Nautical iz Floride i svjetski poznati arheolog Džefri Rojal, obavljao je detaljna istraživanja i na toj lokaciji. U zoni između rta Skočiđevojka i Crnog rta pod vodom su otkriveni arheološki tragovi vjerovatno antičkih trgovačkih ruta sa velikim arheološkim potencijalom. Dodatno, na tom prostoru je tokom Prvog svetskog rata 1914-1918. djelovala austrougarska, francuska i druge flote, te je za očekivati da se na lokaciji nalaze ostaci brodova potopljenih u okršajima”, naglasila je Lazić.
Prema njenim riječima, naznačen je strateški značaj Skočiđevojke.
“Sa lokacije Skočiđevojka omogućava se zaštita i kontrola važnog pomorskog pravca na Jadranskom moru. Razmišljano sa strategijskog nivoa, a na osnovu Strategije odbrane Crne Gore i Strategije nacionalne bezbjednosti Crne Gore, bez obzira u čijem vlasništvu bila zemlja, ove važne odbrambeno-strategijske tačke, važno je da ostanu pristupačne i moguće za upotrebu. Ne treba zanemariti ni činjenicu da je Crna Gora dio NATO sistema iz kojeg proizilaze određene obaveze i strategijskog promišljanja. Simbolički značaj ovog lokaliteta- eventualno planirano izvođenje infrastrukturnih radova na toj lokaciji, dovelo bi do potpunog urušavanja ambijentalnog jedinstva, što bi bilo u suprotnosti sa politikom država članica EU koje štite svoju obalu i prirodne resurse i promovišu zaštitu životne sredine. U Informaciji Ministarstvo odbrane zaključuje da je potrebno zaustaviti sve aktivnosti na izvođenju radova na lokalitetu, kako bi se na adekvatan način sagledali navedeni aspekti. Ne treba a priori odbiti ni mogućnosti formiranja ekspertske grupe ili stručne komisije koja bi bila sastavljena od stručnjaka iz oblasti kulture, istorije, arheologije, odbrane i drugih oblasti, na nacionalnom, ali i međunarodnom nivou, koji bi sagledali i razmotrili navedene aspekte i dali svoju stručnu ekspertizu”, istakla je Lazić.
Kako zaključuje, na osnovu svoje zakonske obaveze, a u smislu predate Inicijative, Opština Budva će inicirati hitne sastanke sa nadležnim državnim institucijama.
“Opština Budva će nastojati da sačuva ovako vrijedno arheološko nalazište, koje osim nadzemnih i podzemnih vojnih bunkera u svom kompleksu ima i veoma vrijedno i međunarodno značajno podvodno arheološko nalazište”, zaključuje Lazić.
Osim Opštine i Mjesna zajednica “Reževići” se protivi izgradnji velikog kompleksa na tom lokalitetu.