Najveća međunarodna zimska vojna vježba u Crnoj Gori "Zajednički izazov 23", (Common Challenge) koja je okupila oko 250 učesnika iz pet država, počela je na teritoriji sjeverne opštine Kolašin.
T.G. [ RSE ]
01. 02. 2023.15:20 >> 15:17
OKUPILA 250 UČESNIKA
Počela najveća multinacionalna zimska vojna vježba u CG
Najveća međunarodna zimska vojna vježba u Crnoj Gori "Zajednički izazov 23", (Common Challenge) koja je okupila oko 250 učesnika iz pet država, počela je na teritoriji sjeverne opštine Kolašin.
Вјежба оцијењена као историјски догађај Vježba ocijenjena kao istorijski događaj (Foto: Ministarstvo odbrane)
Pripadnici Vojske Crne Gore, Austrije, Sjeverne Makedonije, SAD, Italije i NATO centra izvrsnosti za planinsko ratovanje će naredne dvije sedmice uvježbavati napadne i operacije traganja i spašavanja.
U saopštenju Ministarstva odbrane se naglašava da neće biti korištena bojeva municija.
Ne preciziraju tačnu lokaciju izvođenja vježbi, već samo da će biti održana "u širem rejonu Kolašina, posebno na prostorima okolnih planinskih masiva".
Vojska Crne Gore bez poligona
Naime, Vojska Crne Gore, države koja je od prije pet i po godina članica NATO-a, nema poligon za vježbe i gađanje.
Vlada Demokratske partije socijalista je 2019. godine donijela odluku da se za te namjene koristi planina Sinjajevina na sjeveru Crne Gore. Tome su se oštro usprotivili mještani i civilni sektor, koje je podržala tadašnja opozicija i Srpska pravoslavna crkva.
Tvrdili su da bi više od 250 porodica izgubilo sredstva za život, jer bi bila ugrožena njihova prava da koriste pašnjake i poljoprivredno zemljište sa kojeg napasaju i napajaju stoku, sakupljaju šumske plodove i beru ljekovite trave, prenosi RTCG.
Ipak, poslednja desetodnevna planinska vojna vježba u kojoj je učestvovalo od 300 vojnika Sjeverne Makedonije, Italije, Austrije, Crne Gore i NATO-ovog Centra izvrsnosti za planinsko ratovanje iz Slovenije i Nacionalne garde države Mejn iz SAD-a, održana je septembra 2019.
Godinu kasnije, planirano je da se na Sinjajevini izvrši gađanje minobacačima ali su protest mještana i civilnog sektora spriječili održavanje ove vježbe.
Do danas, Vlada koja je formirana 2020. godine nije osposobila poligon na kojem bi se sprovela bojeva gađanja, niti je poništila odluku prethodne DPS vlade, da Sinjajevinu koristi za vojni poligon.
Američka Ambasada: Istorijski događaj
Iz američke Ambasade su realizovanje vježbe koja okuplja više od 250 pripadnika oružanih snaga ocijenili kao istorijski događaj.
"Common Challenge 23 je vježba koja okuplja više od 250 pripadnika oružanih snaga koji će zajednički jačati sposobnosti da sprovode borbene i operacije traganja i spašavanja na planinskom terenu, u zimskim uslovima.", navodi se na Facebook profilu Ambasade.
Potpukovnik Miloš Gačević je rekao da je cilj vježbe podizanje nivoa interoperabilnosti i sposobnosti domaćih, savezničkih i partnerskih jedinica prilikom izvršavanja zadataka iz domena planinskog ratovanja.
Šef Kontrole vježbe pukovnik Oružanih snaga Austrije Bernd Rot, istakao je austrijski eksperti za planinsko ratovanje doprinose vježbi na više načina, kao i da je jedan od fokusa treninga i na mobilnosti u zimskim uslovima.
„Interoperabilnost multinacionalnih snaga ključni je faktor koji želimo da postignemo, kao i međusobno razumijevanje. Jer, vojnici različitih nacija osjećaju istu hladnoću i podnose iste teškoće. Kada to podijele, ne razvijaju samo taktičke vještine, već i prijateljstva“, rekao je pukovnik Rot.
Koji su NATO standardi za vojni poligon?
Prema NATO standardima za obuku vojnika i održavanje vježbi, poligon mora da bude širine od šest do 10 kilometara i dubine od 17 do 25 kilometara, kako bi se realizovala bojeva gađanja artiljerijskim oruđima.
Uslov je i da bude dominantno manevarsko zemljište koje omogućava kretanje terenskih i borbenih vozila i realizaciju taktičkih vježbi sa bojevim gađanjima, prenosi RTCG.
Standardi NATO su i da u okolini nema stalno naseljenih mjesta, da prostor nije ispresijecan šumama i većim vodenim tokovima, da ima pristupni put ili posjeduje uslove za njegovu gradnju.