Beogradski advokat Božo Prelević povodom zahtjeva za izručenje šefa budvanske kriminalne grupe Svetozara Marovića, kazao je da je on državljanin Srbije i Srbija ne može da ga izruči.
"U Crnoj Gori to jako dobro znaju i sve ono što okružuje ovaj slučaj u funkciji je njihovih unutrašnjih političkih prilika", rekao je Prelević komentarišući činjenicu da se bivši predsjednik Srbije i Crne Gore i dalje nalazi u Beogradu, iako je već dvije godine na Interpolovoj potjernici.
Crnogorsko Ministarstvo pravde poslalo je 25. aprila u Srbiju zvaničan zahtjev za izručenje Marovića, koji je pravosnažno osuđen na višegodišnju zatvorsku kaznu.
Ministarstvo pravde Srbije primilo je 30. aprila zahtjev Crne Gore za izručenje Svetozara Marovića, kao i zahtjev da njegov sin Miloš Marović kaznu na koju je osuđen u Kotoru izdržava u Srbiji, saopšteno je tada Tanjugu.
Prema Prelevićevim riječima, zahtjev Crne Gore neće ništa promijeniti u ovom slučaju.
“Marović po našem zakonu ne može da bude izručen jer ima državljanstvo Srbije. Uzgred, niko nije dobio državljanstvo bez koordinacije Beograda i Podgorice i, po svoj prilici, to je dogovoreno mnogo ranije. Potpuno je jasno da je ideja da cio slučaj zastari dok je Marović u Beogradu”, objašnjava Prelević.
Kako za Danas kaže Saša Đorđević, istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, Interpolove potjernice ne obavezuju države članice da po njima postupaju.
“Svaka država članica Interpola sama odlučuje šta će činiti povodom potjernica koje raspisuje Generalni sekretarijat Interpola. Nema obaveze da se izruči tražena osoba, već ono najviše zavisi od međusobnog povjerenja država”, ističe Đorđević.
Zakon o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima izričito navodi da državljanin Srbije ne može da bude izručen. Postupak o izručenju, po slovu zakona, vodi se pred sudom koji je nadležan za teritoriju na kojoj boravi osoba čije se izručenje traži. Kako je Marović u više navrata viđen u Beogradu, pretpostavka je da će se postupak voditi pred Višim sudom u Beogradu.
Crnogorsko Ministarstvo pravde je u saopštenju istaklo da su se samim raspisivanjem Interpolove poternice stekli svi pravni preduslovi da Svetozar Marović bude uhapšen u Srbiji, kako bi bio izručen Crnoj Gori.
“Ipak, okolnost da se Svetozar Marović u protekle dvije godine naočigled javnosti slobodno kretao i pojavljivao na javnim mjestima na teritoriji Republike Srbije, i pored crvene Interpolove potjernice koja je za njim raspisana, navela je Ministarstvo pravde Crne Gore da, ne čekajući više hapšenje Svetozara Marovića, uputi i molbu za njegovo izručenje”, objašnjava se u saopštenju.