Željeznički prevoz (ŽPCG) sprovešće ove godine tender za nabavku tri nova elektromotorna voza vrijedna 13 miliona eura, naveo je izvršni direktor kompanije, Predrag Popović.
Nabavka vozova finansiraće se iz pretpristupnih fondova Evropske unije (EU), dijelom iz kredita KFV banke i uz pomoć Vlade. Vozovi će se koristiti u lokalnom saobraćaju, a isporuka se planira naredne godine, rekao je Popović Pobjedi.
ŽPCG je 2013. godine kupio tri elektromotorna voza španskog proizvođača CAF-a za 13,05 miliona eura, koji su obezbijeđeni od kredita Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).
“ŽPCG dobija sredstva iz budžeta za otplatu ovog kredita, koji se servisira u dva godišnja anuiteta po 600 hiljada eura”, izjavio je Popović.
On je naveo da je ŽPCG u prvih devet mjeseci prošle godine imala oko 816,78 hiljada eura gubitka, što objašnjava dijelom i nesaobraćanjem noćnog voza iz Beograda tokom većeg dijela godine zbog rekonstrukcije pruge u Srbiji.
Gubici po tom osnovu iznosili su 450 hiljada eura. Na loš rezultat uticali su i zastoji zbog rekonstrukcije tunela Sozina i na dionici pruge Zeta-Virpazar, usled pojave previsokog napona na kontaktnoj mreži.
“Sve to imalo je za posledicu smanjenje prihoda. Imajući u vidu pozitivne efekte iz četvrtog kvartala 2017. Godine, kao i dobijena sredstva po rebalansu budžeta, za očekivati je bolji poslovni rezultat za prošlu godinu, mada ćemo ostati u zoni negativnog”, izjavio je Popović.
On je najavio mjere štednje koje se ogledaju u smanjenju broja zaposlenih, primjeni nove organizacione šeme i novog akta o sistematizaciji i kolektivnog ugovora.
Vlada je krajem prošle godine usvojila rebalans budžeta, od kojeg je 1,9 miliona eura opredijeljeno za Željeznički prevoz.
Popović je kazao da je od tog novca 600 hiljada uplaćeno Željezničkoj infrastrukturi po osnovu duga za struju, pola miliona zagrebačkoj kompaniji TŽV Gredelj za popravku vozova, po 100 hiljada Održavanju željezničkih voznih sredstava i Lovćen osiguranju, a 107 hiljada dobavljačima rezervnih djelova.
“Sa ostatkom od 510 hiljada eura platićemo opravke dvije lokomotive rumunskoj firmi Reloc iz Krajove”, naveo je Popović i dodao da su lani iz budžeta dobijali mjesečnu subvenciju po osnovu ugovora o javnom prevozu od oko 233,33 eura.
On je ocijenio da ukupna sredstva koja je ŽPCG dobio u 2017. godini iz bužeta nijesu dovoljna za modernizaciju vozova, ali jesu za redovno održavanje postojećih.
Prema riječima Popovića, putnički željeznički prevoz u Crnoj Gori nije savremen i moderan kao u razvijenim evropskim državama, ali je siguran i bezbjedan.
ŽPCG nije korisnik državne pomoći u klasičnom smislu, predočio je Popović, jer država ima obavezu po ugovoru o javnom prevozu. Takav koncept finansiranja željezničkog javnog prevoza prisutan je u svim evropskim državama.
Popović tvrdi da je manje otkazanih vožnji i kašnjenja i da su poboljšane procedure internih kontrola u dijelu bezbjednosti i redovnoj provjeri znanja i školovanju potrebnog kadra.
“Imajući u vidu činjenicu da je u porvom kvartalu prošle godine otkazano 300 polazaka vozova, kraj godine je dočekan u relativno stabilnoj situaciji i taj broj je sveden na minimum”, ukazao je Popović.
ŽPCG lani je uplatio 870 hiljada eura po osnovu reprograma duga za porez i doprinose na zarade.
“Ukupan poreski dug ŽPCG iznosi 3,6 miliona eura. Redovno smo plaćali plate i porez i doprinose na zarade u 2017. godini i svim radnicima koji su napustili firmu ili otišli u penziju platili otpremnine”, rekao je Popović i naveo da ŽPCG ima 394 zaposlena.