Mart 2017. ostaće upamćen kao crni mjesec crnogorske željeznice.
Tragedija na pružnom prelazu u naselju Ilino kod Bara, u kojoj je stradao trogodišnji Adis Agović, pogibija 73-godišnjeg Budimira Zarića par stotina metara od barske željezničke stanice, udes na pružnom prelazu Burum kod Spuža, iskakanje voza iz šina na podgoričkoj stanici samo su djelić uznemirujućih epizoda na crnogorskim prugama tokom ovog mjeseca.
Ako se tome dodaju dramatična kašnjenja, česta otkazivanjа vozova na lokalnim linijama i zabrinjavajuće (ne)funkcionisanje bezbjednosnog sistema na pružnim prelazima, situacija u crnogorskoj željeznici mogla bi da se, bez zadrške, opiše kao haotična.
Serija tragedija i incidenata koja se na crnogorskim prugama desila minulih nedjelja, nažalost, ima poduži „uvod“. Anarhična situacija je nagoviještena još ljeta 2014. godine kada su u špicu turističke sezone počela serijska kašnjenja vozova.
Prethodno, crnogorska željeznica doživljavala je renesansu tokom koje je obavljena rekonstrukcija desetak putničkih vagona i nekoliko ruskih šinobusa kupljenih prije više od tri decenije. Situacija je naročito popravljenja kupovinom novih španskih vozova plaćenih 12 miliona eura.
Samo četiri godine nakon kupovine ovih supermodernih ali i superskupih vozova iz Centra za željeznička istraživanja saopšteno je da su svi novi vozovi iz Španije (CAF) neispravni a koriste se za prevoz putnika u lokalnom saobraćaju!
Voz pregazio čovjeka u Baru
Bar: Voz teško povrijedio pješaka
Prema riječima predsjednika CŽI, Milisava Dragojevića, uzrok poslednjeg incidenta koji se desio sa španskim vozom (iskakanje sa šina kod podgoričke stanice), očigledno ljudski faktor.
„Voz 7100 koji je trebao po redu vožnje da krene iz Podgorice za Nikšić u sedam sati i 45 minuta krenuo je u devet sati i 29 minuta. U Podgorici je čekao 20 minuta na pomoćnika mašinovođe. Sve ovo ne bi bilo toliko važno da nijesu đaci osnovne škole u stajalištu Ljutotuk čekali na taj voz jer su trebali ići za Nikšić na ekskurziju i umjesto da uđu u voz u osam sati i šest minuta oni su čekali do deset sati“, naveo je Dragojević i dodao da je i incident koji se desio dan ranije kada je voz naletio voz na putni prelaz Burum u Spužu na teretni kombi takođe u pitanju ljudska i krivica ŽPCG.
„Krajnje je vrijeme da neko sa velikom metlom uđe u ŽPCG i očisti haos - prljavštinu koji je aktuelan već duži vremenski period u našoj firmi“, poručio je Dragojević.
Od Bijelog Polja do Bara putovali sedam sati!
Ljudski faktor uticao je i na neispravnost sistema bezbjednosti na pružnim prelazima usled čega je upitna odgovornost i za više udesa koji su se desili na njima minulih godina.
Aprila prošle godine pisali smo o problemu kašnjenja vozova na liniji Bar- Podgorica zbog krađe baterija na prelazima usled čega su mašinovođe dobile nalog da ispred svakog zaustave voz. Ovaj problem ponavlja se već godinama pa su i 2015. mašinovođe imale nalog da zaustave voz ispred pružnog prelaza u zetskom selu Mahala, kao i prelazima u Zagoriču i Golubovcima.
Evo zašto kasne vozovi od Podgorice do Bara!
Nakon tragedije koja se desila 1. marta, kada je u sudaru voza i automobila kod pružnog prelaza u ilinu kod Bara poginuo trogodišnji Adis Agović, na društvenim mrežama pojavili se više snimaka koji pokazuju da na nekim pružnim prelazima u barskoj opštini ne rade rampe, a ne nekim ni svjetlosna signalizacija!
Pogledajte snimak sa prelaza u Ilinu gdje se1. marta desila tragedija u kojoj je poginuo trogodišnji Adis Agović.
Pogledajte snimak kod pružnog prelaza u Virpazaru na kojem sevidi kako voz prolazi dok je rampa podignuta. Na ovom prelazu se, takođe, minulih godina desilo više udesa.
Evo još priča koje svjedoče o situaciji na našim prugama: