Ministar saobraćaja i pomorstva Osman Nurković vjeruje da će se radovi na autoputu i ove godine realizovati planiranom dinamikom.
Radovi na prioritetnoj dionici autoputa Bar-Boljare, na čijoj je gradnji do sada angažovano 1,82 hiljade radnika, u punom su zamahu i Vlada očekuje da će se u potpunosti realizovati planiranom dinamikom, saopštio je ministar saobraćaja i pomorstva, Osman Nurković.
„Očekujemo potpunu realizaciju planirane dinamike radova i finansijskih sredstava planiranih budžetom. Očekujemo da će se ove godine na trasi autoputa utrošiti 194 miliona eura do mogućih 200 miliona eura“, kazao je Nurković novinarima povodom dvije godine od potpisivanja ugovora sa izvođačem radova, kineskom China Road and Bridge Corporation (CRBC).
On je naveo da su radovi u punom zamahu i da će za dvije godine biti puštena u promet prva dionica autoputa.
„Od januara su dostavljene dvije situacije i izvođaču radova plaćeno 10,76 miliona eura. Do ponedjeljka se očekuje treća situacija na 20 miliona. Imamo čvrsta obećanja od izvođača da će se naredne mjesečne situacije kretati u iznosu od 25 miliona do 30 miliona eura“, rekao je Nurković.
On je dodao da je zadovoljan urađenim, s obzirom na to da je do sada izdato 12 građevinskih dozvola, sa već 32 kilometra otvorene trase, radovima na deset tunela i četiri mosta.
„Ukupno je do sad angažovano 1,82 hiljade radnika od čega 615 domaćih“, kazao je Nurković.
On je, govoreći o građevinskim dozvolama, naveo da će 13. biti izdata za par dana, kao i da se vrlo brzo očekuju još tri za tri poddionice kojima su odobreni projekti.
„To je praktično 16 dozvola i ostaju nam još tri, koje bi trebalo da budu izdate do sredine juna“, precizirao je Nurković.
Prema njegovim riječima, radi se na deset od ukupno 16 tunela, koji su uglavnom najzahtjevniji.
„Urađeno je oko sedam kilometara tunela, što je 20 odsto od ukupne njihove dužine. Očekuje se da će vrlo brzo početi radovi na još dva tunela“, najavio je Nurković.
Takođe, rade se četiri mosta, dok će vrlo brzo početi radovi na još dva.
„Izdato je 65 prethodnih saglasnosti kojima je obuhvaćeno 86 preduzeća, od kojih je 73 iz Crne Gore. Ukupna vrijednost potpisanih ugovora sa podizvođačima je 33,21 odsto ukupne vrijednosti ugovora, od toga 29,46 odsto sa domaćim podizvođačima“, objasnio je Nurković i dodao da će oko 250 miliona euro od ugovorenog ostati u Crnoj Gori.
Nurković je, odgovarajući na pitanje novinara da li su imali komunikaciju sa poljskim investitorom, OT Logisticsom u vezi sa privatizacijom Luke Bar, kazao da su vođeni neki razgovori.
„Postoji interesovanje poljskog investitora. Odlučili smo da u ovom trenutku nije pravo vrijeme da se realizuje ta privatizacija. Luka Bar je veliki crnogorski potencijal koji će se moći valorizovati tek nakon značajne rekonstrukcije željeznice i puštanja u rad ove dionice autoputa“, objasnio je Nurković.
Tada će, kako smatra, sigurno doći do rasta interesovanja firmi kojima će biti potrebne usluge Luke Bar.
Nurković je, govoreći o Montenegro Airlinesu (MA), rekao da još nijesu donijeli odluku u vezi sa mogućnošću reprograma poreskog duga te kompanije.
„MA ima problema kojima se ozbljno bavimo. Znate kolika je važnost tog subjekta za Crnu Goru, pogotovo za turizam i tom pitanju Vlada posvećuje ozbiljnu pažnju“, kazao je Nurković i dodao da će brzo saopštiti plan mjera koje će preduzeti u vezi sa tom kompanijom.