U tradicionalnoj crnogorskoj ženskoj nošnji posebnu ukrasnu vrijednost imaju srebrni pojasevi - ćemeri.
Porijeklo ovog pojasa dovodi se u vezu sa srednjovjekovnim “centurom” - srebrnim pojasom karakterističnim za sve društvene slojeve u Primorju sa zaleđem.
Postoje dvije vrste ćemera – kovani i filigranski.
Kovani ćemeri bili su sastavljeni iz više ploča (tri, pet, sedam, a vrlo rijetko od devet ploča). Srebrne ploče su međusobno spojene šarkama i pokretne su. Središnja ploča je sa gornje strane uvijek lučno zaobljena, što najvjerovatnije objašnjava persijsko porijeklo njegovog imena, koje u prevodu znači svod. Njihova dekoracija jeste jednostavnija, ali monumentalnija, a ponekad i sa bibilijskim motivima.
Međutim, ovi pojasevi su bili masivniji i nisu bili praktični za nošenje. To je bio glavni razlog da se u drugoj polovini 19. vijeka zamijeni jednostavnijim pojasom sa srebrnim filigranskim nakitom.
Filigranskim ćemerom dominira bogata srebrna čipka, cvjetnog ili geometrijskog karaktera, kao i raznobojni ukrasni kamenčići.
Skoro svaki filigranski pojas u uglovima svojih ploča ima aplicirane srebrne rombove, koji osim dekorativne ima i izraženu simboličnu vrijednost. To je veoma stari ornamentalni motiv koji predstavlja plodnost. Ovaj simbol zastupljen je na mnogim tipično ženskim predmetima, ne samo na ovim prostorima nego i šire u svijetu.
Obje vrste pojaseva kao dodatni ukras imaju još i pet srebrnih lančića, nejednake dužine, koji padaju sa prednje strane pojasa. Ovi lančići su pričvršćeni za ploče metalnim šarkama ili običnim alkama. Nekad su pojasevi bili i pozlaćeni.
Pogledajte galeriju fotografija:
Od sedamdesetih godina 19. vijeka, veoma često se umjesto ćemera nosio ruski pasić. Ovaj pojas u Crnu Goru ušao je preko Djevojačkog instituta, koji je osnovan na Cetinju 1869. godine, pod patronatom ruske carice Marije Aleksandrovne.
To je pojas koji se sastoji od platnenog ili kožnog pojasa, i dvije velike srebrne ploče nepravilnog oblika. Ove ploče ukrašavane su cvijetnim motivima, izvedenim nijelo tehnikom - crna masa kojom se ispunjavaju ornamenti na pojasu. Ornamenti su bili različitih obika – kružni, spiralni, četvrtasti. Mogla su biti i slova raspoređena na pojasu koja su činila naziv KAVKAZ. Zakopčavao se sa prednje strane metalnom pločom nepravilnog oblika, i kroz nju se provlačio mali handžar ili sablja.
Naravno, ovaj pojas su prvo nosile učenice prethodno pomenutog Instituta, a kasnije je ušao u širu upotrebu u Crnoj Gori.
Pogledajte galeriju fotografija ruskog pasića:
Zanimljiv je podatak da u vremenu kada je nošnja bila česta u upotrebi, ćemere su nosile udate žene, dok u novije vrijeme, naročito sa gubljenjem društvenog značaja nošnje, ćemer su mogle nositi i djevojke.
Aleksandra Blagojević