Uprkos rezultatu DNK testa koji je pokazao da nije biološki otac djeteta koje je rođeno u braku sa bivšom suprugom, četrdesetogodišnji Podgoričanin je zbog neplaćanja alimentacije osuđen na dvomjesečnu robiju i novčanu kaznu.
Kako piše Pobjeda, za situaciju u kojoj se našao prije svega krivi crnogorske propise tvrdeći da je na njegovom primjeru dokazano da je život uvijek korak ispred zakona.
"Zbog nelogičnosti u zakonu izgleda da ću stalno ležati u zatvoru. Isto tako neću platiti ni novčanu kaznu koju mi je sud odredio, pa ću i zbog toga ponovo završiti iza rešetaka. Ostajem pri stavu da nijesam dužan plaćati alimentaciju djetetu koje nije moje, pa i po cijenu da me stalno šalju na robiju", tvrdi ovaj Podgoričanin u izjavi za Pobjedu.
Razlog zbog kojeg je pravosuđe stalo na stranu majke je zato što je njegov zahtjev za osporavanje očinstva zastario. Tumačeći ovu pravnu situaciju, advokat Velibor Marković pojasnio je da Porodični zakon predviđa da muž može osporiti očinstvo djeteta u roku od šest mjeseci od dana saznanja za činjenicu da on nije otac, ali najkasnije do navršene pete godine života djeteta.
"Majka može osporiti očinstvo šest mjeseci od rođenja djeteta, a dijete može taj postupak da inicira do navršene 23. godine", pojasnio je advokat Marković.
On je naveo da je ista situacija i kada se radi o rokovima za pokretanje postupka za utvrđivanje očinstva.
"Ocem djeteta rođenog za vrijeme trajanja braka, ili u roku od 300 dana od prestanka braka, smatra se muž majke djeteta. Radi se o oborivoj pretpostavci i u tom slučaju potrebno je prvo pokrenuti postupak protiv lica koje se po zakonu smatra ocem, a to je muž majke djeteta. Tek ukoliko se njegovo očinstvo ospori sa uspjehom, onda se pokreće spor radi utvrđivanja očinstva lica za koje se tvrdi da je biološki otac djeteta", objasnio je Marković.
Prema njegovim riječima, ukoliko je procedura utvrđivanja očinstva pokrenuta bez prethodnog osporenog očinstva osobe za koju se zakonom pretpostavlja da je otac, postupak se mora prekinuti.
On navodi da u praksi ima slučajeva da su sudovi utvrđivali očinstvo bez prethodnog osporenog očinstva muža majke djeteta iako je dijete rođeno za vrijeme trajanja braka ili u roku od 300 dana od prestanka braka.
"Radi se o apsurdnom postupanju i elementarnom nepoznavanju postupka koje ima za posljedicu situaciju da dijete praktično ima dva oca: jednog kojeg je zakon stavio u tu poziciju i čije očinstvo nikada nije osporeno, i drugog čije očinstvo je utvrđeno pravosnažnom presudom. Što je najgore, ukoliko se očinstvo mužu majke djeteta ne ospori u prethodno navedenim rokovima, ta oboriva pretpostavka postaje neoboriva", kazao je Marković.
Kada je u pitanju procedura utvrđivanja očinstva postoje klasični i savremeni metodi. Klasični metod podrazumijeva utvrđivanje kritičnog perioda začeća, uzimanja krvi na analizu kao i procjenu antropoloških karakteristika.
"Ovi metodi su uglavnom napušteni s obzirom na postojanje savremenih uzimanje DNK na analizu. Međutim, u slučajevima kada osoba za koju se sumnja da je otac odbija da se podvrgne DNK vještačenju, pribjegava se klasičnom metodu utvrđivanja očinstva", pojasnio je advokat Marković.
Osim klasičnih i savremenih metoda sud činjenice utvrđuje i drugim dokaznim sredstvima kao što su saslušanje parničnih stranaka i svjedoka kao i provođenje materijalnih dokaza.
Ukoliko muškarac prihvati podvrgavanje DNK vještačenju, onda je utvrđivanje očinstva van svake sumnje. Advokat Marković je kazao i da su u praksi rijetki slučajevi utvrđivanja i osporavanja materinstva zbog pravila da je majka uvijek poznata.