Evropski komesar za ekonomske i finansijske poslove Pjer Moskovici potvrdio je francuskoj RTL da Grčka neće platiti ratu duga MMF-u u iznosu od 1,6 milijardi eura, koja dospijeva u utorak. Protest u Atini.
Najmanje 17.000 ljudi, pretežno pristalica vladajuće stranke Sirize u Grčkoj, okupilo se večeras u Atini i Solunu noseći plakate sa "Ne" na predstojećem referendumu o predlogu kreditora za dobijanje finansijske pomoći i osuđujući "ucjenu" kreditora.
Prema navodima policije, okupilo se oko 13.000 ljudi na trgu Sintagma u Atini kod grčkog parlamenta, dok je ih oko 4.000 u Solunu, drugom gradu po veličini u Grčkoj.
"Ne ucjenama trojke" koju čine kreditori - Evropska unija, Međunarodni monetarni fond i Evropska centralna banka, jedan je od plakata demonstranata u oba grada.
Nekoliko sati ranije nekoliko evropskih zvaničnika pozvalo je grčki narod da glasaju za predlog kreditora kako bi Grčka izbjegla bankrot.
Grčka ima do sjutra rok za otplatu rate kredita od 1,5 milijarde eura Međunarodnom monetarnom fondu, a ako ne nađe novac, to će značiti proglašavanje moratorijuma na plaćanja, što je uvod u njen izlazak iz zone eura i bankrot.
Pjer Moskovici potvrdio je francuskoj RTL da Grčka neće platiti ratu duga MMF-u, a Bijela kuća vjeruje da će Grci ispuniti svoju obavezu.
Portparol Bijele kuće rekao je u ponedjeljak, komentarišući tvrdnje da je Grčka odlučila da 30. juna ne plati tranšu duga MMF-u, da SAD vjeruju da će Atina ispuniti svoje obaveze, prenijela je večeras agencija Rojters.
Photo: #Greece says 'no to austerity' in mass rally at Constitution Square. #Athens#GreeceCrisis#Greferendumpic.twitter.com/kKR1bJvaM4
— Harry Fear (@harryfear) June 29, 2015
Početkom ovog mjeseca, zvanična Atina je obavijestila MMF da će četiri tranše duga koje je do kraja juna trebalo da vrati toj instituciji objediniti u jednu od 1,6 milijardi eura i da će je uplatiti MMF-u 30. juna.
MMF je nakon toga saopštio da će, u slučaju neizmirivanja obaveza, Grčka automatski pasti u grupu zemalja koje su u kašnjenju otplate duga.
Lideri Evropske unije upozorili su danas Grke da bi odbijanje predloga kreditora na referendumu zakazanom za nedjelju, značilo napuštanje eura.
Njemački ministar finansija Sigmar Gabrijel rekao je da glasanje zapravo znači "da ili ne eurozoni".
Kao i Gabrijel, lideri druge dvije najveće ekonomije, rekli su da će grčki glasači u nedjelju zapravo odlučivati da li žele ili ne da ostanu u eurozoni.
Italijanski premijer Mateo Renci rekao je da će izbor biti "euro ili drahma", dok je predsjednik Francuske Fransoa Oland ocijenio da je sad "pitanje vidjeti da li Grci žele da ostanu u eurozoni", prenio je BiBiSi (BBC).
Ranije danas, predsjednik Evropske komisije Žan-Klod Junker stao je u odbranu predloga kreditora koje je zvanična Atina odbacila, uz obrazloženje da se ne radi o glupom paketu mjera štednje.
Iako su reforme odbačene, one će se, prema njegovim riječima, naći pred grčkim glasačima na referendumu u nedjelju, 5. jula, a zaokruživanje opcije "ne" na referendumu bi, smatra on, imalo katastrofalne posljedice po Grčku.
On je rekao da se osjeća izdano zbog neuspjeha Atine da postigne dogovor sa ministrima Evropske unije o odblokiranju isplate dalje pomoći.
Navodeći da mu je "narod Grčke vrlo blizak srcu" i da je pokušaao da bude na njihovoj strani, predsjednik EK je je poručio žiteljima Grčke da "ne treba da izvrše samoubistvo, jer se plaše umiranja".