Odbacivanje evropskog plana štednje u Grčkoj mogao bi da ostavi katastrofalne posledice po Evrozonu, baš kao što Sarajevski atentat prije više od jednog vijeka promenio Evropu, upozorava britanski "Gardijan".
List podsjeća da je prije 101 godinu na ulicama Sarajeva ubijen austrougarski prestolonaslednik Franc Ferdinand, i ukazuje da, iako taj događaj na početku nije privukao veliku pažnju, šest nedjelja kasnije Evropa je bila u ratu.
Odluka grčkog premijera Aleksisa Ciprasa da održi referendum na kojem će se Grci izjasniti o predloženom sporazumu sa povjeriocima, ima, kako se kaže, veliki potencijal da postane novi "sarajevski momenat".
Kriza se ne odnosi samo na bankrot Grčke, iako je to realna pretnja, a nije u pitanju ni činjenica da su kreditori ''pretjerali'' u pregovorima, iako sigurno jesu, ocjenjuje list - u pitanju je budućnost samog evra.
U narednim danima će se sigurno dosta govoriti o grčkoj situaciji, a tri vodeća evropska pregovarača - predstavnica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristin Lagard, Žan Klod Junker iz Evropske komisije i Mario Dragi iz Evropske Centralne Banke - nadaju se da će Cipras "izgubiti" na referendumu zakazanom za nedelju.
U tom slučaju, grčka vladajuća koalicija Siriza morala bi da održi izbore, a povratak vlade predvođene recimo Novom Demokratijom, partijom desnog centra, otvorio bi mogućnost da Atina pristane na zahteve trojke.
Međutim, ne postoje garancije da će se ovo desiti, navodi list.
Predstavnici trojke su prošle nedelje bili uvjereni da će Cipras prihvatiti finalni predlog, ali su pogriješili. MMF, ECB i Evropska Komisija su napravili fatalnu pogrešnu procjenu i sada nemaju kontrolu nad situacijom.
Prethodnih nedjelja grčke banke ostale su otvorene samo zahvaljujući tome što je Dragi obezbijedio sredstva za kompenzaciju tokova kapitala, a jučerašnja najava hitnog privremenog zatvaranja banaka i kontrole kapitala pokazuje koliko je situacija ozbiljna.
I dok Njemačka traži hitno okončanje pomoći za likvidnost navodeći da evropski poreski obveznici ne bi trebalo više da budu izloženu riziku izlaska Grčke iz evrozone, ECB okleva da donese odluku, koja bi nedvosmisleno bila politička, a kojom bi se pojačao pritisak na grčke banke.
U svakom slučaju, Grčku očekuje sedmica neizvjesnosti. Cipras je juče preduzeo, čini se, neizbježan korak u cilju kontrole banaka i sprječavanja odliva novca iz zemlje, a vlada takođe priprema planove za slučaj napuštanja Evrozone.
Cipras i ministar finansija Janis Varufakis kažu da iako im to nije želja ili namjera, ako rezultat referenduma podrži stav vlade, druge alternative neće biti.
I dok Kristin Lagard upozorava da Grci neće dobiti drugu ponudu i da isti uslovi neće važiti i nakon referenduma, grčki zvaničnici odbijaju predlog trojke kao "ponižavajući ultimatum".
Da je Grčka izvan Evrozone, MMF bi savetovao Atinu da devalvira svoju valutu, a kreditore da pristanu na manju otplatu duga. Ova opcija, međutim, nije moguća za Grčku. Devalvacija nije moguća (jer nema više drahme), a evropske vlade ne prihvataju ideju otpisa dugova, tako da je jedino rešenje za Grčku smanjenje plata i penzija.
I dok u SAD ili Velikoj Britaniji postoji mogućnost prenosa sredstava, recimo iz razvijenijih u manje razvijene oblasti, u evrozoni to nije moguće, navodi "Gardijan".
Evropskoj uniji su pristupile i one zemlje koje teško mogu da se izbore sa jakim ekonomijama poput Njemačke, a pakt za stabilnost i ekonomski rast, osmišljen radi obezbjeđivanja zajedničkih mjera budžetske kontrole, loša je zamjena za fiskalnu uniju, ocjenjuje list.
Od samog početka bilo je očigledno da je jedini mehanizam za zemlju u ozbiljnoj ekonomskoj krizi rigorozna štednja. Primer Grčke, kako se ističe, pokazuje šta se desi kada politika nadjača ekonomiju.
Ukoliko Grčka napusti evrozonu, srušiće se ideja o evru kao neopozivoj valuti, a svaka vlada koja zapadne u krizu ubuduće će imati grčku opciju devalvacije kao alternativu rigoroznoj štednji.
Jednako važno je i da će finansijska tržišta to znati pa će vršiti pritisak na ranjive zemlje. Zbog toga je Grčka zapravo egzistencijalna kriza evrozone.
I mada bi odgovor na to mogao da bude da je Grčka mala, beznačajna zemlja, a evro snažan kao jedinstvena valuta, diplomate u evropskim prijestonicama krajem juna 1914. imale su veoma sličan stav, zaključuje list.
OBAMA I MERKEL: ZADRŽATI GRČKU
Američki predsjednik Barak Obama i njemačka kancelarka Angela Merkel složili su se u telefonskom razgovoru da je od ključne važnosti da se pronađe način da Grčka ostane u evrozoni, saopštila je danas Bijela kuća.
"Dvoje lidera potvrdila su da njihovi ekonomski timovi pažljivo prate situaciju i da će ostati u bliskom kontaktu", navodi se u saopštenju.
"Lideri su se složili da je od ključne važnosti da se učini svaki mogući napor i vrati na putanju koja bi omogućila Grčkoj da nastavi reforme i rast unutar evrozone", ističe se u saopštenju Bijela kuća.
Merkel je pozvala i lidere svih vodećih nemačkih partija na krizni sastanak danas u Berlinu, na kome će biti reči o krizi u Grčkoj, saopštio je jedan nemački zvaničnik.
Zvaničnik je rekao da su šefovi i parlamentarni lideri svih partija zastupljenih u nemačkom parlamentu, uključujući predstavnike Zelenih i ljevice, pozvani da prisustvuju sastanku, naveo je Rojters.
Grčki ministar finansija Janis Varufakis izjavio je juče da Merkelova "poseduje ključ" za rešenje grčke krize, ističući da Atina ostaje otvorena za dalje razgovore sa međunarodnim kreditorima.
Atina je spremna za "nove predloge institucija" - Evropske unije, Evropske centralne banke i Međunarodnog monetarnog fonda - pre referenduma o uslovima zajma zakazanog za sledeći vikend, rekao je Varufakis u članku za sutrašnji "Bild", prenio je AFP.
Ministri finansija evrozone odbili su u subotu da produže program pomoći Grčkoj poslije roka koji ističe 30. juna, pošto je Atina pozvala na referendum o predlozima kreditora.