Pregovori DPS-a i SDP-a o aneksu ugovora o koaliciji na državnom nivou zapeli su zbog nesaglasja o davanju u zakup Kraljičine plaže „Rojal grupi” iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, piše Dan.
Ovo, kao i još nekoliko drugih pitanja, među kojima je i izgradnja autoputa i mjere za privlačenje inostranih investicija, treba da budu definisani u prvom dijelu aneksa, navodi Dan pozivajui se na neimenovane izvore. Drugi dio aneksa ugovora o koaliciji na državnom nivou biće posvećen kadrovskim i organizacionim promjenama u Vladi Crne Gore.
Crnogorski premijer i lider DPS-a Milo Đukanović ranije je poručio SDP-u da mora postojati saglasnost o najvažnijim politikama vladajuće koalicije, a posao s Arapima na Kraljičinoj plaži jedan je od najkrupnijih u Crnoj Gori poslednjih nekolikom godina, navodi podgorički list.
Ranije su opštine Budva i Bar usaglasile sa koncernom iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), „Rojal grup” prodaju 42 hektara uz Kraljičinu plažu za 21 milion eura, i zakup zone morskog dobra. Funkcioner SDP-a Ljubomir Filipović, koji je privremeno obavljao funkciju predsjednika opštine dok je gradonačelnik Budve Lazar Rađenović bio u pritvoru, povukao je saglasnost na ugovor o prodaji vrijedne imovine. Kada je Rađenović izašao iz pritvora, preinačio je Filipovićevu odluku, i data je opštinska saglasnost, podsjeća Dan.
Kćerka firma „Rojal grupe”, Kvins bič divelopment, ponudila je za 42,4 hektara zemljišta 21,2 miliona eura. Arapi osim prodaje zemljišta traže da im se u zakup da zona morskog dobra na 90 godina. Prema zakonu, Skupština mora da da saglasnost na davanje u zakup državne imovine na duže od 30 godina, i kada na dnevni red plenuma dođe ovo pitanje, SDP će, pri sadašnjem stanju, biti protiv, navodi podgorički dnevnik.
SDP je saopštio da je protiv prodaje jer zemljište nije urbanizovano a cijena je niža od procjene Uprave za nekretnine.
Aneks sporazuma biće ozvaničen sredinom oktobra, a vjeruje se da će u njemu biti i određene preporuke koje Evropska komisija objavi 8. oktobra u izvještaju o napretku Crne Gore u procesu evropskih integracija. Rukovodeći organi obje stranke treba da daju saglasnost na dodatak ugovora.