Institut za javno zdravlje Crne Gore saopštio je da je strogo zabranjeno unositi svježe meso i mesne prerađevine iz Afrike, pogotovo iz Gvineje, Liberije, Sijera Leonea i Nigerije, zbog pojave epidemije ebole.
“Sva lica koja dolaze iz država u kojima je registrovana epidemija ebole, shodno važećim zakonskim propisima, neophodno je da prilikom ulaska u Crnu Goru, na graničnom prelazu, obavijeste nadležnog policijskog službenika o državama u kojima su boravila, kako bi im se po unaprijed utvrđenoj procedure, od strane zdravstveno-sanitarnog inspektora, uručio akt o stavljanju pod zdravstveni nadzor u trajanju od 21 dan. Ukoliko tokom tog perioda lice dobije visoku temperaturu ili proliv, osjeti neobjašnjiv umor ili razvije druge ozbiljne simptome, neophodno je da posjeti ili kontaktira ljekara. Ako se posumnja na ebolu, ljekar će napraviti dogovor oko načina transporta oboljelog u zdravstvenu ustanovu, te pružiti savjet članovima porodice o daljim postupcima”, saopštili su iz Instituta.
U toj ustanovi navode da prate razvoj epidemiološke situacije i preporuke Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), pa će zajedno sa drugim nadležnim institucijama i zdravstvenim ustanovama, po potrebi, predlagati i u skladu sa nadležnostima učestvovati u sprovođenju odgovarajućih mjera.
“Virus ebole se ne prenosi vazduhom niti ga mogu prenijeti komarci. Smatra se da su leteće lisice, slijepi miševi koji se hrane voćem, prirodni rezervoar zaraze. Ebola se na čovjeka prenosi bliskim kontaktom sa krvlju, sekretima, organima ili drugim tjelesnim tečnostima zaraženih životinja. U Africi je dokumentovan prenos infekcije na čovjeka prilikom kontakta sa zaraženim primatima, letećim lisicama, šumskim antilopama i bodljikavim svinjama. Bolest obično počinje iznenadnom pojavom groznice, izraženom slabošću, bolovima u mišićima, glavi i ždrijelu. Nakon toga se javljaju povraćanje, proliv, osip, poremećaj funkcije jetre i bubrega, te intenzivno unutrašnje i spoljašnje krvarenje, uz koje često može doći do otkazivanja bubrega, zahvaćenosti centralnog nervnog sistema i stanja šoka sa oštećenjem funkcije brojnih organa. Smrtnost se kreće od 50 do 90 odsto”, objasnili su iz Instituta.
U toj ustanovi savjetuju građane da, ukoliko neodložno moraju da putuju u države u kojima je registrovano obolijevanje od ebole, izbjegavaju kontakte sa osobama koje imaju simptome bolesti, divljim životinjama...
Takođe, preporučuje se pranje i ljuštenje voća prije konzumacije, izbjegavanje rizičnih seksualnih odnosa i striktna higijena ruku.