Prvi pacijent zaražen ebolom danas bi trebalo da sleti u Atlantu. Amerikanci su ogorčeni i boje se da će se ebola pojaviti i u njihovoj zemlji.
Od ebole su oboleli humanitarni radnici Nensi Vrajtbol i doktor Kent Brentli.
Oni dolaze iz Libije medicinskim avionom koji može da preveze samo jednu osobu na aerodrom u Atlanti pod strogim bezbednosnim protokolom.
Ne zna se, navodi CNN, koji će pacijent stići prvi. Biće ovo prvi put da se osoba zaražena ebolom leči u SAD.
Lekar Brus Ribner koji nadgleda dolazak i posebnu izolacionu sobu gde će pacijenti biti lečeni rekao je da je da su oboje pacijenata stabilno.
On kaže i da su povećane mere opreza u bolnici u Atlanti u kojoj će biti smešteni kako bi se sprečilo širenje smrtonosnog virusa.
"Sve i svi koja će izlaziti iz sobe s pacijentima biće pod posebnom kontrolom, soba će imati prozore i interfon za komunikaciju. Izolaciona soba je izgrađena u srsadnji s Centrom za kontrolu i prevenciju bolesti.", kazao je Ribner za CNN.
On je dodao da ni jedna američka bolnica do sada nije imala pacijenta s ebolom. "Ovaj patogen nov je u SAD-u", dodao je.
Dolazak dvoje obolelih od ove smrtonosne bolesti izazvao je brojne teore zavere: neki čak tvrde da su vlasti odlučile namerno da dovedu "zlo u zemlju".
Prema najnovijim podacima Svetske zdravstvene organizacije, ukupan broj žrtava ebole na zapadu Afrike porastao je na 729.
Obama: SAD vrlo ozbiljno razmatraju rizik
SAD veoma ozbiljno razmatraju rizik od smrtonosnog virusa ebole i preduzimaju adekvatne mere, izjavio je danas američki predsednik Barak Obama.
On je dodao da će zbog toga neki učesnici na samitu afričkih zemalja koji se održava u Vašingtonu biti testirani iz predostrožnosti, prenosi Rojters.