Neimenovani izvor Vijesti iz Urave policije kaže da će istraga teško doći do dokaza o naručiocu 250 kilograma kokaina zaplijenjenih u barskoj luci jer tužilac nije zatražio metodu tzv. "kontrolsiane isporuke".
Podgoričkom listu je u Upravi policije rečeno da nadležni tužilac od njih nije tražio da primijene taj način praćenja zbog čega se u ovoj istrazi teško može doći do dokaza, koji bi ih mogao dovesti do organizatora prekookeanskog šverca kokaina vrijednog 12,5 miliona eura.
Da je to urađeno,crnogorska policija je preko kanala Interpola imala mogućnost da u strogoj tajnosti od carinika uzme veći dio tovara kokaina iz Ekvadora, a da ostatak sa bananama “pusti” da krene ka krajnjem odredištu…
“To je uobičajena tehnika, koju decenijama koriste policije u svijetu. Kontrolisana isporuka se koristi kada se otkrivena pošiljka droge, pod kontrolom i nadzorom policije, a cilju osiguranja dokaza protiv organizatora, prati do krajnje destinacije”, pojasnio je neimenovani sagovornik “Vijesti”.
Prema propratnim papirima, policija je utvrdila da je droga, koja je bila skrivena u jednom “bunkeru” kontejnera natovarenog bananama, kamionom prekocrnogorske granice, navodno, trebalo da završi u Albaniji.
To ne znači i da su tovari kokaina bili namijenjeni firmi “Rrapaj comerc” u susjednoj zemlji jer postoji mogućnost da su ljudi, uključeni u ovaj posao, tokom transporta namjeravali da drogu možda uzmu u Crnoj Gori.
“Provjeravamo sve što je sada moguće od papira,preko špeditera, agenata za kontejnerski transport ali i vozača kamiona, koji su bili angažovani za ovaj posao. Uzeli smo izjave od većeg broja ljudi, ali na ovaj način teško je doći do materijalnih dokaza”, rekao je izvor “Vijesti” iz policije.
Da je kontrolisana isporuka dobar način da se dođe do organizatora švercerskog posla pokazuje primjer zaplijene iz decembra 2004. godine kada je u Luci Bar otkriveno 202 kilograma kokaina.
Tovar je bio smješten u dva kontejnera ispod asfaltnih pokrivki, ali su kokain 13. oktobra 2004. u luci Đoja Tauro otkrili italijanski carinici, pa su u kontrolisanoj isporuci uzeli dio, a manju količinu pustili da putuje ka Crnoj Gori, podsjećaju Vijesti.
Zbog šverca kokaina iz Južne Amerike u Crnu Goru i Srbiju u ponovoljenom sudskom procesu su 2012. godine osuđeni na po 7,5 godina robije Beranac Vuksan M. Cemović i Beograđanin Momčilo D. Pecić, koji se nalazi u bjekstvu. Viši sud našao je dokaze da su Cemović i Pecić preko svojih firmi kupili i organizovali transport kokaina iz venecuelanske luke La Gvaira, preko italijanske Đoja Tauro, pa sve do Luke Bar, a tokom suđenja su vještaci dokazali da je u tovarima bilo 58,8 kilograma kokaina.
Tri godine kasnije u Luci Bar 486 kilograma kokaina uspjelo je da prođe kontrolu na carinskom terminalu jer španska i italijanska policija nijesu obavještavali NCB Interpol Podgorica da “prate tovar”. Droga, sakrivena u kantama jupola, tri dana kasnije otkrivena je na makedonsko-kosovskoj granici kod sela Blace, a kasnije je kao organizator ovog posla u Skoplju na 14,5 godina robije osuđena Stanislava Poletan-Čočorovska, kuma ubijenog Že ljka Ražnatovića Arkana.
Godinu kasnije, tovar od 15 kilograma kokaina nije promakaocrnogorskim carinicima i policiji jer su imali dojavu kolega iz Hrvatske da u “kontrolisanoj isporuci” ka Luci Bar plovi brod sa kokainom iz Ekvadora. Za taj milionski posao policija je na osnovu tih podataka uspejla da uhapsi braću Esada i Ramiza Mukovića iz rožajskog sela Bać, koji su preko firme "Esko compani" kao paravan za šverc naručili smrznuto voće ali i 15 kilograma kokaina. Oni su u januaru 2011. godine u bjelopoljskom Višem sudu osuđeni na osam i sedam godina robije.
Rekordna količina kokaina ikada otkrivena u Crnoj Gori mogla je biti i podmetnuta u kontejnere sa bananama, koje je naručila albanska kompanija.
Neimenovani sagovornici “Vijesti” iz policije naveli su da iskustva policija Italije, Španije, Holandije, Belgije pokazuju da narkodileri tokom transporta kokaina iz Latinske Amerike koriste legalne poslove “čistih” kompani ja.
“Za podmetanje kokaina, obično koriste tovare legalnih firmi koje nemaju nikakve veze sa švercom droge, pa onda u njihove kontejnere ubacuju drogu. To je čest slučaj jer šverceri imaju pomagače i kurire u svim važnijim lukama na putu od Južne Amerike do Evrope”, rekao je sagovornik podgoričkogdnevnika iz Uprave policije.