Nakon zapljene rekordne količine kokaina u Luci Bar, inspektori policije provjeravaju da li je droga trebalo da nastavi put do Albanije ili je naručilac u Crnoj Gori pišu Vijesti.
Droga je otkrivena u kontejnerima sa bananama, koji su krenuli iz Ekvadora brodom “Jilhan” italijanske MCI. U barsku luku stigli su 3. juna uveče. Prema papirima kontejnerae sa bananama nafilovanim kokainom poslala je firma "Vimtcorp” iz Ekvadora, dok je kao primalac upisan “Rrapo company”, vlasnika Nazike Rrapaja iz Albanije.
Kontejner sa kokainom iz Bara je trebalo da nastavi put kopnom do Albanije, iako je brod odmah po istovaru otplovio u tamošnju Luku Drač.
Vijesti pišu da će crnogorska policija preko Interpola tražiti informaciju kako je tovar stigao do italijanske luke Đoja Tauro, kao i gdje je sve vršen pretovar utovar robe.
Drogu su carinici otkrili nakon što su analizom procjene rizika, odlučili da isporuku iz Latinske Amerike stave “pod posebnu lupu”.
Kontejner sa bananama nije prošao pregled mobilnim skenerom, pa su carinici odlučili da izbace voće. Kada su krenuli da gledaju kontejnere jedan od tovara im se učinio posebno sumnjiv jer su na spojevima vidjeli svjež var. Nakon toga su ponovo skenerom lako utvrdili da taj kontejner ima duplo dno, nakon čega su specijalnim alatom otvorili “bunker”, navodi podgorički dnevnik.
Uprava carina je nakon pronalaska obavijestila kolege iz policije, koji su se uključili u istragu oko toga kome je bila namijenjena droga vrijedna više od 12,5 miliona eura na crnom narkotržištu.
Brod "Jilhan” je 25. maja iz Luke Drač krenuo do Luke Korsinia, a 28. maja i ka Luci Đoja Tauro, gdje je bio 4 dana. Brod je 2. juna isplovio iz Luke Đoja, a narednog dana prošao je Otrantska vrata. Cargo brod se može pratiti sve do 19 sati tog dana kada je bio na 10-11 milja od naše obale. Tu tracking AIS-a prestaje (kao da je neko isključio transponder na brodu) i podataka o daljem kretanju nema, sve do 23.45 časova kada je brod bio na 7 milja od Ulcinja.
U propratnim papirima piše da su kontejneri sa bananama, u kojima su carinici pronašli kokain, trebalo da budu isporučene firmi “Rrapo company” čiji je vlasnik Naške Rrapaj.
U albanskom centralnom registru piše da je firma Rrapaja registrovana u martu 2013. godine, a osnovna djelatnost je trgovina voćem. Albanski mediji nijesu se bavili podacima o tome ko je Nazike Rrapaj, ali se na tamošnjim internet stranicama pojavljuje ime Almira Rrapaja, koji je 2010. godine, dok je bio savjetnik potpredsjednika Vlade, uhapšen u Tirani i izručen Americi zbog optužbi da je bio član narko klana Krasnići.
U dokumentu S0CTA 2013. piše da se Crna Gora nalazi između južnog i centralnog kraka ’’Balkanske rute”, te da kriminalne grupe albanskog etničkog porijekla u potpunosti drže pod kontrolom tamošnje luke Drač i Vlora, ali i koriste Luku Bar. Dodaje se da kriminalne grupe najčešće angažuju crnogorske,srpske i hrvatske pomorce.
Procjene Europola su i da se kokain iz Latinske Amerike najčešće krijumčari kontejnerskim brodovima italijanske firme MCI.
Tokom istrage o rekordno zaplijenjenoj drogi utvrđeno je da je špeđiciju kontejnera radila kuća “Interlog” iz Bara, čiji je vlasnik Erik Košuta, navode Vijesti.
Direktorka i ovlašćena zastupnica Interloga” Nelu Vitić odbila je da za Vijesti komentariše zaplijenjeni kokain.
List podsjeća da je Vitić u oktobru 2004. svjedočila na suđenju Vuksanu Cemoviću, osuđenom za šverc kokaina iz Venecuele u Crnu Goru.
Inspektori su u četvrtak pribavljali pođatake o špediterskoj firmi i tome ko je i kako angažovao. Prema informacijama “Vijesti”, vozač kamiona, koji je trebalo da preuzme tovar, u srijedu je satima čekao na terminalu u Baru.