Turistička organizacija Herceg Novi (TOHN) podržala je ideju da Crna Gora postane otvoreno tržište za LGBT turiste.
Iz LGBT Foruma Progres podsjetili su da je Vlada, u maju ove godine, usvojila Strategiju za unapređenje kvaliteta života LGBT osoba u Crnoj Gori.
“Jedna od oblasti Strategije jeste “Ekonomski razvoj i LGBT turizam” koji pruža dodatne šanse na čijem razvoju je neophodno zajednički raditi”, saopšteno je iz te nevladine organizacije.
Prema njihovim riječima, uz podršku Savjeta Evrope, i LGBT projekta, sprovodi se prvo nacionalno istraživanje o razvoju koncepta LGBT turizma u Crnoj Gori.
Ono, kako se navodi, obuhvata turističku privredu, aktere lokalne i nacionalne turističke politike i akademske institucije u oblasti turizma.
Iz Foruma Progres su pojasnili da se istraživanje sprovodi primjenom odgovarajuće metodologije i da su njome obuhvaćene sve lokalne turističke organizacije, a predstavili su stavove TOHN.
“TOHN redovno prati sva dešavanja na globalnom turističkom tržištu pa je, u skladu s tim, upoznata i sa konceptom LGBT turizma. U TOHN upoznati su da Master plan razvoja crnogorskog turizma zagovara stvaranje različitih specijalizovanih turističkih niša pri čemu bi jedna od njih mogla da bude i LGBT turizam”, navodi se u saopštenju.
Obzirom da u Crnoj Gori ranije nijesu rađena istraživanja i procjene o potrošnji LGBT turista, u TOHN nijesu bili u mogućnosti da iznesu mišljenje o tome da li su turisti iz LGBT zajednice veći potrošači u odnosu na druge, “prosječne”, turiste koji posjećuju Crnu Goru.
U TOHN je ocijenjeno da je Crna Gora “kao zemlja u tranziciji duboko posvećena stvaranju pozitivnog ambijenta za sve turiste koji je posjete, a turizam je najosjetljivija oblast koja ne poznaje granice i poštuje pravo na bilo koje različitosti”.
“TOHN podržava ideju da Crna Gora postane otvoreno tržište za turiste iz LGBT populacije. U toj organizaciji su upoznati da prema statističkim podacima i iskustvima zemalja Zapadne Evrope i svijeta LGBT turizam donosi ekonomsku korist turističkoj industriji”, dodaje se u saopštenju.
Istaknuto je mišljenje da su potrebni veliki napori da se podigne nivo svijesti i poveća razumijevanje i interes za LGBT turističku industriju u samoj Crnoj Gori, kao i za benefite koje ona može donijeti.
U TOHN smatraju da se to može postići kroz razne modele saradnje koji će pomoći da se stvori set novih proizvoda koji će zadovoljavati potrebe LGBT turista.
Prema njihovim riječima, destinacije sa razvijenom turističkom industrijom najsigurnije su lokacije u Crnoj Gori za boravak LGBT turista, jer su one otvorenije i po nekom nepisanom pravilu tolerantnije.
“Stigma, koja još vlada u crnogorskom društvu, i nedovoljna informisanost, u TOHN su prepoznate kao najveće prepreke pri realizaciji i afirmisanju LGBT turizma u Crnoj Gori”, kaže se u saopštenju.
TOHN, kao turistička organizacija, nema definisan stav i mišljenje o trenutnom životu LGBT osoba u Crnoj Gori, ali su naveli da pretpostavljaju da i u slučaju drugih zemalja, odakle dolazi glavna turistička klijentela, kada je riječ o položaju i životu tamošnje LGBT zajednice, ima prostora za buduću nadogradnju i razvoj.
U TOHN su istakli da imaju prijateljski, otvoren i tolerantan odnos prema LGBT i svim drugim turistima u mjeri u kojoj oni poštuju nepisana pravila ponašanja u destinaciji u kojoj borave i pri tome ne ometaju boravak drugih turista.
“Eventualno članstvo TOHN u Nacionalnoj LGBT partnerskoj/prijateljskoj turističkoj mreži, čije osnivanje zagovara “LGBT Forum Progres”, zavisi od planova i ciljeva same asocijacije kao i toga da li bi se njeni planovi poklapali sa planovima turističkog razvoja Herceg Novog”, navodi se u saopštenju.
Iz TOHN su kazali da podržavaju međunarodnu promociju Crne Gore za LGBT turističku destinaciju, posebno kroz izradu publikacija o prihodima pojedinih zemalja od razvoja LGBT turizma.
U toj organizaciju su ocijenili da bi takve publikacije bile “u cilju poboljšanja turističke ponude i novih turističkih proizvoda ali pri tom ne bi trebalo upoređivati Crnu Goru sa ostalim razvijenim zemljama koje su ove vidove turizma počele razvijati još 80-tih godina”.
U TOHN su zaintereosavani za saradnju na polju jačanja kapaciteta o konceptu i prednostima LGBT turizma i razvijanju odgovarajućih politika i pristupa.
“U TOHN je istaknuto da je ta saradnja moguća u oblastima koje su ingerencija same organizacije a to su zapravo svi vidovi promocije. U TOHN posebnu su izdvojili potrebu za jačanje kapaciteta u oblasti marketinga. Iskazano je i puno interesovanje za učešće u posjetama sličnim organizacijama i LGBT gay friendly objektima u inostranstvu”, dodaje se u saopštenju.
Istraživački tim LGBT Foruma Progres interesovao se za potrebu stručnog osposobljavanja turističkih vodiča specijalizovanih za LGBT turizam.
U TOHN smatraju da je svaki turistički vodič kvalifikovan ukoliko posjeduje znanje iz kulturoloških, istorijskih i društvenih segmenata kao i što treba da aktivno govori nekoliko jezika.
LGBT Foruma Progres se interesovao da li konkretna turistička organizacija želi da sa gay friendly prepoznatljivošću osnaži svoju odnosno poziciju Herceg Novog na domaćem i međunarodnom tržištu, a iz TOHN su odgovorili da to prevashodno zavisi od informisanosti i interesa turističkog sektora.
Kako su obrazložili, oni su upravo ti koji treba da prepoznaju značenje “gay friendly” termina kao i da ocijene da li im ono može donijeti veći prihod ili ne, kao i da li oni žele da se izjasne kao “gay friendly” ili samo kao “visited by gay”.
Na pitanje da li je postojeća infrastruktura u crnogorskom turizmu dovoljno atraktivna za LGBT turiste, u TOHN su odgovorili da “svakako postoji prostor za unapređenje infrastrukture ne samo za LGBT turiste već i za ostale grupe turista”.
“Istraživači su se interesovali za stav prema ideji da se nekim plažama u Crnoj Gori dodijeli status gay friendly plaža. U TOHN su mišljenja da svi turisti, bez obzira na različitost, treba da imaju jednaka prava po pitanju izbora plaža”, kaže se u saopštenju.
(MINA)