FBI ispituje Libijce koji žive u SAD u nastojanju da identifikuje špijune ili agente, piše "Vol strit džornal"
Kampanja prikupljanja informacija, takođe, ima za cilj da otkrije eventualne osvetničke napade koje je planirao ili ohrabrivao dugogodišnji libijski vođa Moamer Gadafi protiv američkih građana, navodi list citirajući ljude upoznate sa tom materijom.
Međutim, FBI ne odgovara na pitanja o obavještajnim podacima o bilo kojoj zavjeri, prenio je AFP.
Agenti FBI, koji su počeli s intervjuima ove nedjelje, prvo su se fokusirali na ljude sa ličnim ili profesionalnim vezama u Libiji, čiji broj se, kako se procjenjuje, kreće u hiljadama.
Federalni biro je pažnju usmjerio na Libijce koji su u SAD na osnovu viza, rekli su listu ljudi upoznati s problemom.
Drugi cilj je da se pronađu eventualne individue koje u SAD prikupljaju obavještajne podatke za račun Gadafija, kao i dobijanje informacija o Libiji koje mogu pomoći SAD i vojnim saveznicima u tamošnjoj kampanji bombardovanja.
Osoblje Centralne obavještajne agencije (CIA) je navodno već u Libiji gdje skuplja obavještajne podatke o Gadafijevim snagama i opoziciji.
List je uporedio kampanju FBI-ja oko Libije sa operacijom "Tamnih oblaka", koja je preduzeta 2003. godine uoči američke invazije na Irak.
Tom prilikom prikupljene su informacije o preko 130.000 ljudi.
(Tanjug)