Dijelovi kineske rakete "long marč 5B" još uvek nekontrolisano kruže oko Zemlje.
Ostaci najveće kineske rakete "long marč 5B" danas kasno uveče ili sjutra ujutru, prema očekivanjima, "uroniće" u atmosferu Zemlje. Američki Svemirski centar za istraživanje i razvoj trenutno prognozira da će ostaci rakete najvjerovatnije pasti nedaleko od novozelandskog Severnog ostrva.
Ranije je Ministarstvo spoljnih poslova Kine navelo da će ostaci rakete sagoreti u kontaktu sa atmosferom Zemlje. Inače, kretanje delova kineske rakete prati i američka vojska, prenosi Sputnjik.
Our latest prediction for#LongMarch5BCZ-5B rocket body reentry is 09 May 2021 04:19 UTC ± 8 hours along the ground track shown here. Follow this page for updates:https://t.co/p2AU9zVEpApic.twitter.com/rsE6yzcnHb
— The Aerospace Corporation (@AerospaceCorp)May 7, 2021
Zvaničnici Sjedinjenih Američkih Država su u četvrtak saopštili da nadgledaju kretanje objekta, ali da trenutno ne planiraju da ga obore.
"Nadamo se da će pasti na mjesto gdje nikome neće napraviti štetu", rekao je ranije američki ministar odbrane Lojd Ostin.
Ostin je, bez direktnog imenovanja kineskih vlasti, nagovijestio da lansiranje kineske rakete nije planirano dovoljno precizno i savjesno.
Kina je 29. aprila raketom "long marč 5B" lansirala prvi modul svoje nove svemirske stanice "Nebeska harmonija". Raketa je ubrzo izmakla kontroli, pa je jezgro visoko 30 metara i teško 21 tonu počelo nekontrolisano da kruži oko Zemlje. Kreće se brzinom većom od 6,5 kilometara po sekundi.
Stručnjaci su ranije naveli da je vjerovatno da će se dio rakete raspasti u atmosferi i za sobom ostaviti samo ostatke, ali raspadnuti delovi napravljeni od veoma otpornih materijala sigurno će stići do Zemljine površine. Ako raketa ostane netaknuta, velika je šansa da, na sreću, padne u more jer voda čini 70 odsto planete. Ipak, neki eksperti se pribojavaju da bi raketa mogla da padne u naseljeno područje.
Kada se slično jezgro prošle godine vratilo na Zemlju, dijelovi rakete su pronađeni na teritoriji Obale Slonovače.
(MONDO)