U Pompeji, antičkom gradu koji je prije 2.000 godina nestao pod pepelom i lavom vulkana, arheolozi su došli do novog, jedinstvenog otkrića, piše Kurir.
U iskopinama tog antičkog grada, u takozvanoj vili Čivita Ðulijana, pronađena su izvanredno očuvana kola, odnosno, kočije, za sada jedinstven pronalazak te vrste u Italiji, navodi Kurir.
Kola su vanredno dobro očuvana, obojena u crveno sa rafiniranim erotski inspirisanim dekoracijama, i ukrasima u kalaju i bronzi, otvorima za bukete cvijeća, čak tragovima jastučića, i otiscima klasja pšenice koji su vidljivi na sjedištu.
Prema riječima direktora arheološkog parka Pompeja Masima Osana, riječ je po svoj prilici o ceremonijalnim kolima, koja su se koristila u procesijama, paradama, posvećenim božanstvima, naglašava Kurir.
Ovo je jedinstveni pronalazak u Italiji do sada. Ostaci sličnih ceremonijalnih kola pronađeni su još u Trakiji, u sjevernoj Grčkoj, na granici prema Bugarskoj.
.@pompeii_sites, il ministro della cultura@dariofrance: «Una nuova, importante scoperta di grande valore scientifico, lo scavo di Civita Giuliana restituisce un carro da parata integro». Più info:https://t.co/0rFkRFXo5d/#MiC#MinisteroDellaCultura#Pompei#Pompeiipic.twitter.com/CMxNFopeCD
— Ministero della Cultura (@MiC_Italia)February 27, 2021
Pompeja i Heraklijum, dva antička grada na jugu Italije, u podnožju vulkana Vezuva, nestala su prilikom erupcije vulkana 79. godine prije nove ere. Prvi ostaci gradova otkopani su u 18 vijeku, zaključuje Kurir.