Turska vlada je odlučila da pretvori u džamiju poznatu vizantijsku Crkvu Hrista Spasitelja u Polju koja se naziva Hora. Odluka je objavljena u državnom listu.
Iz Ruske pravoslavne crkve ističu da je „tužno gledati kako se u mraku skrivaju poslednji materijalni tragovi nekada velike civilizacije“.
„Jedan od najsimboličnijih vizantijskih spomenika iz epohe dinastije Komnina, poznat po svojim freskama koja su remek-dela, pretvara se u džamiju po istoj proceduri kao i Aja Sofija. Kako se očekuje, biće prekrivene vizantijske freske, kako bi od crkve napravili džamiju“, prenosi grčka televizija EFE.
Uprava za verska pitanja Turske potvrdila je da će muzej Hora u Istanbulu, gde se nalazi poznata Crkva Hrista Spasitelja, biti korišćen za muslimanske molitve.
Odluku turskih vlasti prokomentarisao je predstavnik Ruske pravoslavne crkve, zamenik šefa odeljenja za spoljne crkvene veze Moskovske patrijaršije, protojerej Nikolaj Balašinov.
„Očigledno je tursko rukovodstvo spremno da i dalje dosledno ignoriše svetsku vrednost nasleđa pokorene Vizantije, koja je strana njihovom razumevanju, da demonstrira čovečanstvu prezirnu ravnodušnost prema hrišćanskim kulturnim vrednostima. Sve to nimalo ne doprinosi razumevanju, saradnji i prijateljstvu između naših naroda, miru i međusobnom poštovanju između sledbenika različitih religija. Bolno je to gledati“, rekao je Balašov.
A truly civilized nation is a nation that respects all monuments being in its care despite who built it and when. The conversion of another#byzantinemonument of#Constantinoplethe#ChoraMonasteryinto a mosque proves once again the barbaric nature of the neo-othomans. Shame!pic.twitter.com/pyS73j3VEr
— Άκης Γαβριήλ (@g_akis)August 21, 2020
On je istakao da se obećanja turskog lidera Redžepa Tajipa Erdogana da će sačuvati mogućnost slobodnog pristupa kulturnim vrednostima Aja Sofije – u praksi ne realizuju.
Prema rečima Balašova, neprocenjivi mozaici ostaju prekriveni za posmatrače tokom celog dana. Žene imaju ograničen pristup prostorijama hrama, koji je pretvoren u džamiju, a iz mesta kojima je omogućen pristup, nemoguće je videti glavne kulturne vrednosti Aja Sofije.
Photos of Kariye Mosque/former Chora Monastery by Sébah & Joaillier (late 19th century)
— The Byzantine Legacy (@ByzantineLegacy)August 21, 2020
By the the late 19th century Kariye, which was popular with Western tourists, was often called the Mosaic Mosquepic.twitter.com/2GhGgHoAb8