Rusija možda skriva ključne iformacije o tome gdje se krije haški optuženik Ratko Mladić, objavio je britanski list “Gardijan”
“Gardijan” je objavio ovu informaciju pozivajući se na tvrdnje Miodraga Mikija Rakića, savjetnika predsjednika Srbije Borisa Tadića, koje su procurjele putem sajta Vikiliks.
U jednoj od depeša iz američke ambasade u Beogradu koju je u Vašington uputila otpravnica poslova Dženifer Braš, navedeno je da je Rakić 25. avgusta 2009. godine Brašovoj kazao da se Mladić krije negdje u Srbiji i dodao da mu u skrivanju pomažu “strani izvori”.
Brašova piše da je Rakić u zavijenoj formi naveo da Moskva ima bolje informacije od srpske vlade o tačnoj situaciji u vezi sa Mladićem.
“Rusija nije izlazila u susret zahtjevima Srbije za pomoć u lociranju Ratka Mladića”, prenijela je Brašova Rakićeve riječi.
Ona je navela da je Tadić planirao da pitanje Mladića pokrene u razgovoru sa Dmitrijem Medvedevim, predsjednikom Rusije, tokom njegove posjete Beogradu 20. oktobra prošle godine.
“Zatraživši da informacija ostane među nama, Rakić je kazao da je postavio niz pitanja o kontaktima Mladićevih jataka i ruskih diplomata, kao i o telefonskim pozivima i putovanjima u Rusiju Mladićevih jataka”, napisala je u depeši Brašova i dodala da je Rakić rekao da je poslao upite Aleksandru Bortnikovu, direktoru ruske Federalne službe bezbjednosti (FSB), Nikolaju Petruševu, savjetniku za nacionalnu bezbjednost Medvedeva i Vladislavu Surkovu, šefu kabineta ruskog predsjednika, ali da odgovor nije dobio ni od jednog od njih.
(MONDO)