Iako su SAD prve po broju obolelih od koronavirusa, sa čak 493.000 potvrđenih slučajeva, epidemija je donijela i nešto dobro, smanjenje zagađenosti vazduha.
Los Anđeles, grad poznat ne samo po Holivudu već i po nesnosnom smogu, prvi put u poslednje 4 decenije može da se pohvali dobrim kvalitetom vazduha.
Martovska mjerenja Agencije za zaštitu životne sredine su pokazala da je vazduh u tom gradu najčistiji još od 1995. godine.
These are actual images of Los Angeles before and after the shutdown.
— Third Row Tesla Podcast (@thirdrowtesla)April 7, 2020
This is what we’re fighting for. Consider it a preview of what happens if we succeed against the haters.
This is bigger than you or me. It’s the air we breathe & the planet we live on
pic.twitter.com/IBcjbIhWn0
Međutim, Agencija počela je da sakuplja precizne podatke 80-ih, ali ni tada kvalitet vazduha nije bio na zavidnom nivou.
Jedan od stručnjaka čak smatra da u Los Anđelesu nije bilo ovako prijatno za disanje od Drugog svjetskog rata.
Los Angeles had the cleanest air ever recorded there in March 2020. Astounding chart from the EPA.
— Cody Hill (@cody_a_hill)April 3, 2020
This is mostly from reduced driving with the same vehicle fleet. It could be the new normal and ~13 million people living there would be healthier if we electrify transportation.pic.twitter.com/WOCcMhcogI
Kodi Hil, čelnik jedne energetske kompanije, kaže da iako je rođen u Kaliforniji nikada nije vidio ovako proziran vazduh, ili makar ne u skorije vrijeme.
"To je rezultat smanjenog saobraćaja. To bi mogla da postane naša stvarnost ako bi svi prešli na električna vozila. Možemo pretpostaviti da je sada vazduh najčistiji još od 40-ih godina", rekao je.
#LARainLos Angeles air hasn't been this clean in almost 80 years!pic.twitter.com/UUuKkAvn0X
— PJ ️ (@petrinajc)April 6, 2020
Usled epidemije koronavirusa, mnoge zemlje su obustavile saobraćaj i industriju. Vidno smanjenje zagađenja vazduha nije vidljivo samo u Los Anđelesu već i u Kini i Italiji, koje su među prvima uvele veoma oštre mjere.
Zahvaljujući tome i sniježni vrhovi Himalaja se vide prvi put posle 30 godina u različitim djelovima Indije, čak i na 200 kilometara udaljenosti!