Ratni veteran, 95-godišnji Hari Rid ponoviće skok u Normandiji, 75 godina posle Dana "D" koji je bio jedna od prelomnih bitaka u ratu sa Njemcima i njihovim saveznicima.
Hari Rid je bio jedan od desetine hiljada savezničkih vojnika koji su 6. juna 1944. godine iskrcali ili "naskočili" u Normandiji u okviru operacije koja je bila jedna od prelomnih za pobjedu nad nacistima u Drugom svjetskom ratu.
Tom operacijom počelo je oslobađanje Francuske od njemačkog okupatora, a bila je uvertira i za pobjedu saveznika na takozvanom zapadnom frontu.
Tada 20-godišnjak, Britanac Hari Rid je bio u jedinici veze i sjedio je u avionu Dakota iz kojeg je sa svojim saborcima iskakao na teritoriju preplavljenu Njemcima.
"Budalasto je ovo činiti u mojim godinama. Stariji ljudi ne bi trebalo da skaču sa padobranom. Ali, ovo me čini srećnim. Misliću na moje poginule drugove dok budem letio", kaže ovaj ratni veteran, koji živi u engleskom Bornmutu i ima praunučiće.
Nikada prije, ni posle Normandije nije skakao. Sve do sada. Tačnije od septembra prošle godine, kada je krenuo na treninge, kako bi mogao da napravi "rimejk" skoka u Normandiji pre 75 godina.
Prisjetio se kako su izgledali poslednji sastanci pred ukrcavanje.
"Jedan od oficira koji je držao poslednji brifing, rekao nam je, ne znam da li svjesno ili mu se 'otelo': 'Moram da vam kažem da očekujemo oko 50% naših žrtava na zemlji'. Bili smo mladi, smatrali smo se besmrtnima i razmišljali smo ovako - može da se dogodi, ali neće meni. Ipak, šanse su vam 50-50, a to baš i nije mnogo", prisjetio se Hari Rid, prenosi "Gardijan" (The Guardian).
Više od sedam decenija kasnije, ovaj 95-godišnjak ponoviće skok u Normandiji u sklopu obilježavanja te velike savezničke pobjede u Drugom svjetskom ratu. Skočiće u "Zonu K", istu onu u koju je skočio prije 75 godina.
Prisjećajući se te peracije iz 1944. godine, Rid kaže da je letjelica, u čijoj je utrobi sjedio i čeklao da se otvore vrata kako bi iskočio, bila "puna adrenalina".
"Približavajući se Normandiji mogli smo da vidimo veličanstveni vatromet ispred nas. Samo... to nije bio vatromet, naravno. Uletjeli smo pravo u neprijateljsku vatru. Jedva smo se držali u avionu, bacakali smo se čas lijevo, čas desno", kaže ovaj britanski ratni veteran.
Iskočio je u tamu. Ispred sebe, na nebu, mogao je da vidi samo kako jedan saveznički avion nestaje u plamenu. Kada je doskočio, bio je potpuno sam. Nigdje nikog oko njega i nije imao pojma gdje je. Uspio je potom, nekako, da se spoji sa jedinicom, ali bilo ih je očigledno manje nego kad su krenuli.
Operacija u Normandiji zvana "Operacija: Neptun" ili "Dan-D", trajala je do 7. septembra 1944. godine. Oko 156.000 savezničkih vojnika učestvovalo je u operaciji, a poginulo ih je oko 10.000. Njemaca je bilo oko 56.000 i poginulo ih je između 4.000 i 9.000.
"Bio sam veliki srećnik što sam preživio sve to", kaže 95-godišnji Hari Rid.
Šta se dogodoilo u Normandiji detaljno možete pogledati OVDJE