Vrhovni sud Venecuele zabranio je opozicionom lideru, koji se proglasio za prelaznog predsednika, da napusti zemlju, dok Huan Gvaido poziva na nove ulične proteste. Kriza sve dublja.
Venecuela trenutno ima dva predsednika. Jedan je Nikolas Maduro, koga mnogi protivnici u svetu nazivaju diktatorom i drugog, aktuelnog predsednika parlamenta Huana Gvaida, koji se sam proglasio za šefa države.
Ta kriza je podelila svet na one koji podržavaju starog predsednika Nikolasa Madura, i one koji su podržali samoproglašenog predsednika Gvaida. Situacija je eskalirala i pokrenula produbljenje krize upravo na talasu višednevnih uličnih protesta protiv Madura u kojima je više ljudi poginulo, i kako smatra opozivija, neregularnih izbora.
Najnovije informacije iz Venecuele su da je Vrhovni sud, takođe, doneo odluku da zamrzne bankovne račune Gvaida.
Predsedniku Venecuele Nikolasu Maduru Evropska unija nedavno je dala ultimatum da raspiše izbore u roku od osam dana ili će taj blok priznati Gvaida za predsjednika.
Gvaido (35), opozicioni poslanik i predsjednik Skupštine, traži nove izbore. Maduro, kog podržava vojni vrh, optužuje Gvaida za državni udar pod vođstvom SAD.
Maduro je u intervjuu za rusku novinsku agenciju RIA odbacio pozive za prevremene izbore, nazivajući ih ucenom.
Poručio je da je spreman da razgovara sa opozicijom uz moguće posredovanje neke treće zemlje.
Gvaido je pozvao na nove proteste, koji bi trebalo da se održe danas i tokom vikenda čime, kako bi pojačao pritisak na Madura, navodi Rojters.
POGLEDAJTE FOTOGRAFIJE:
Skupština Venecuele usvojila je juče zakon o "demokratskoj tranziciji" i obnovi ustava.
"Zakon koji bi osigurao tranziciju ka demokratiji i obnovu ustava Bolivarske Republike Venecuele jednoglasno je usvojen u prvom čitanju", napisao je Gvaido na Twitteru.
Venecuela se našla u novoj političkoj krizi otkada se Huan Gvaido, lider opozicije u toj državi, proglasio za privremenog predsjednika u sredu.
Venecuela tone, a Maduro demonstrira moć (VIDEO)
Maduro je poručio, nakon što je više evropskih i latinoameričkih zemalja podržalo Gvaida, da je ovo pokušaj državnog udara u režiji SAD.
Gvaida su kao predsjednika priznale SAD, Kanada, Kolumbija, Argentina, Brazil, Pargvaj, Peru, Gvatemala, Kostarika i Albanija, a Maduro je potom prekinuo sve odnose sa SAD.
Kina, koja je u prethodnih 10 godina dala Venecueli 65 milijardi dolara kroz pozajmice, pozvala je SAD da se ne miješaju u političku krizu u Venecueli i saopštila da se protivi bilo kakvoj spoljnoj intervenciji u toj zemlji.
Sve o krizi u Venecueli:
Zašto, kako, ko? (FOTO)
Venecuela je zemlja sa oko 32 miliona stanovnika (mada, kažu da je posljednjih godina ovu zemlju napustilo čak 7% populacije).
Nalazi se na istoku Južne Amerike, sa izlazom na Atlantski okean i Karipsko more.
Desni komšija joj je Kolumbija, južni Brazil, a sjeverno su Portoriko i Kuba.