Građani okupljni u pokret "Žuti prsluci", nezadovoljni zbog socijalne i fiskalne politike francuskih vlasti, nastavili su i treću nedjelju zaredom proteste po cijeloj zemlji. Danas su se priključili radnici Hitne pomoći i školarci.
Protestima koji traju već treću nedjelju, i u kojima je bilo žrtava, pridružili su se danas i radnici Hitne pomoći i srednjoškolci.
Radnici zaposleni u Hitnoj pomoći pridružili su se danas antivladinim protestima, dok se francuski premijer Eduar Filip sastao sa političkim rivalima u pokušaju da smanji bijes građana nakon nasilnih nemira koji su pogodili Pariz, prenio je AP.
Na desetine kola Hitne pomoći blokiralo je most koji vodi ka nacionalnoj skupštini, a pripadnici policije stajali su da bi ih spriječili da se približe zgradi parlamenta.
Posledice protesta u kojima su najmaje tri osobe nastradale, a na stotine je povrijeđeno od 17. novembra, počinju dase ozbilno osjećaju u cijeloj zemlji.
Blokade pristupu nekim naftnim skladištima od Normandije do Mediterana zabilježene su tokom dana zbog čega je došlo do prvih nestašica goriva u Francuskoj.
U Bretanji mnoge benzinske pumpe nisu dobile redovnu isporuku goriva što je slučaj i za neka područja u centralnoj Francuskoj.
Saobraćaj je u zastoju na nekoliko putnih pravaca zbog barikada "Žutih prsluka" koji polako propuštaju vozila.
Saobraćajna preduzeća saopštila su da već imaju oko 400 miliona eura gubitka od početka protesta 17. novembra.
Tri sedmice protesta "žutih prsluka" donijelo je ozbiljne posledice francuskoj ekonomiji, pa su trgovci, lanci hotela, ulični prodavci i restorani zabilježili osjetan pad u poslovanju, izjavio je danas francuski ministar finansija Bruno le Mer.
Posle sastanka s predstavnicima industrijskih grupa i poslovnih federacija koje su pretrpjele štetu u demonstracijama, Le Mer je rekao da su prihodi određenih sektora pogođeni sa između 15 i 50 odsto, prenio je Rojters.
On je precizirao da su manji trgovci pretrpjeli pad u poslovanju između 20 i 40 procenata, hotelska industrija pad rezervacija između 15 i 25 odsto, a restorani u zavisnosti od lokacije između 20 i 50 procenata.
"Uticaj je jak i traje", rekao je Le Mer i istakao da je tako širom zemlje, iako je Pariz, nakon pljačkanja u pojedinim djelovima grada u subotu popodne i uveče, bio najviše oštećen.
SREDNJOŠKOLCI NA BARIKADAMA
Pored građana, "Žutih prsluka", sad protestuju i srednjoškolci. Oko 100 srednjih škola danas je potpuno i djelimično blokirano zbog protesta o reformi šklostva.
Najpogođenija su područja Tuluza i Pariza. Neki srednjoškolci u Nici su se pridružili "Žutim prslucima" noseći transparente "Ostavka Makrona".
Studenti su u znak protesta protiv reforme obrazovanja blokirali ulaze u oko stotinu obrazovnih ustanova širom Francuske, što je dovelo do obračuna sa policijom, javili su lokalni mediji.
Agencija "Frans info" javila je da su studenti u regionu Overnja-Rona-Alpi, od kojih su pojedini pristalice takozvanih "žutih prsluka", gađali raznim predmetima policijske službenike, koji u uzvratili ispaljivanjem suzavca.
Protesti se održavaju i u regionima Burgundija-Franš-Konte, Centar-Dolina Loare i Korzika, te u Parizu u drugim mjestima, prenio je Sputnjik.
U Parizu su se u subotu, 1. decembra, dogodili masovni neredi, koje su izazvali aktivisti takozvanih "žutih prsluka", pokreta koji protestuje zbog porasta cijena goriva, što je posledica poreza na dizel, usvojenog prošle godine.
Tokom protesta za vikend privedeno je više od 400 ljudi, a više od stotinu je povrijeđeno, uključujući policajce.