Bogati bolje prolaze na koledžima i visokim školama od pametnih koji su iz siromašnih porodica, pokazuje naučno istraživanje.
Rezultati objavljeni u naučnim časopisima pokazuju da su genetske predispozicije za talente podjednako raspoređene među bogatom i siromašnom djecom.
Studija, međutim, pokazuje da i najmanje nadarena djeca iz porodica sa visokim primanjima završavaju koledže sa višim ocjenama nego najviše nadarena djeca roditelja sa niskim primanjima.
Autori studije formirali su četiri grupe osoba prema visini takozvanih poligenskih ocjena - od najnižih do najviših.
Analize su pokazale da samo 24 odsto ljudi iz visoko nadarene grupe, koji su porijeklom iz porodica sa nižim primanjima, završava koledže.
S druge strane, to uspijeva čak 63 odsto onih sa sličnim poligenskim ocjenama, ali koji su porijeklom iz porodica sa visokim prihodima.
Koledže završava oko 27 odsto osoba iz grupe sa najnižom ocjenom, ali porijeklom iz bogatih prodica.
Studija zaključuje da najmanje nadarena djeca bogataša imaju za tri odsto veće šanse da diplomiraju na koledžu od najnadarenije djece iz siromašnijih porodica.
Autori ističu da studija pokazuje da u američkom društvu postoje znatne razlike između onih koji su se rodili u bogatim i siromašnim porodicama.
Ako nemaju porodične resurse, čak i vrlo bistra djeca, koja su prirodno nadarena, moraće da "plivaju protiv struje", navode autori studije koja se zasniva na jednom od najvećih istraživanja gena, na kojem su radile desetine naučnika.
Rezultati su objavljeni u uglednom časopisu Nature Genetics.