Antički (stari ili drevni) Rim je već dug niz godina neizostavni dio serija, filmova i dokumentaraca koji se trude da opišu na razne načine cilivizaciju tog prostora i doba, ali ove detalje nećete videti u "Gladijatoru" ili "Spartakusu".
Stari Rim je imao mnoge aspekte civilizacijske nadmoći - snažnu vojsku koja je osvajala velike teritorije, intelektualce i filozofe koji su doprinijeli današnjem shvatanju matematike, filozofije, astronomije i drugih nauka, moćne vladare, ali i niz uvrnutih shvatanja i rituala koji su prilično šokantni (neki i stvarno odvratni) za naćin života modernog čovjeka.
Ovo su samo neke od činjenice o drevnom Rimu koje možda do sada niste imali prilike da saznate:
1. Borbe gladijatora - drugorazredna zabava
Borbe gladijatora su jedna od prvih asocijacija na Rim, ali ovaj nasilni "sport" nije zapravo bio najpopularnija razonoda za ljude tog vremena. Koloseum gdje su se ove borbe održavale je mogao da primi oko 50.000 ljudi, ali je prava "žurka" bila u Cirkusu Maksimusu gdje su se održavale trke kočija i na ovo dešavanje je dolazilo i do 250.000 ljudi!
2. Ko preživi, pričaće
Smatra se da je prosječni životni vek u antičkom Rimu bio oko 20 do 30 godina. Međutim, trebalo bi imati na umu da je na ova statistika toliko niska jer se računala i visoka stopa smrti novorođenčadi, kao i veliki broj žena koje su umirale pri porođaju. Zapravo, ukoliko bi Rimljanin dosegao starost (a da ga prethodno ne pokosi nečije koplje ili opaka bolest), mogao je da živi i koliko moderni čovjek danas.
Mnogi pogrešno vjeruju da je Rimsko carstvo bilo najveće u istoriji, ali je ustvari tek na 28. mjestu po veličini i činilo je 12 odsto svjetske populacije tog vremena. Najveće carstvo ikada je bilo Britansko castvo, a odmah iza njega Mongolsko.
4. Kad robovi postanu gospodari!
Stari Rimljani su proslavljani nacionalni praznik pod nazivom "Saturnalia". Na ovaj dan robovi i gospodari bi mijenjali mjesta. Robovima bi bili spremljeni raskošni banketi koji su uglavnom bili rezervisani samo za elitu, dok bi ih njihovi gospodari služili! Zamislite da je tako nešto moguće danas između modernog poslodavca i zaposlenog...
5. Nemaš himen? Pa, sad nećeš imati ni život...
U sedmom vijeku pre Hrista, rimske "vestalne djevice" (djevica posvećena boginji ognja, doma i porodice Vesti, koja se zarekla na celibat) su morale da se uzdrže od bilo kakvih intimnih aktivnosti do 30. godine. Od njih se zahtjevalo da im himen ostane netaknut do tada kao znak da su i dalje nevine. One djevice koje ne bi uspele da "prođu test" bi bile kažnjene smrću tako što bi ih žive sahranili.
6. Bogovi fekalija
Poznato je da su stanovnici starog Rima bili mnogobožci. Međutim, nisu svi bogovi bili "zaduženi" za prirodu, vodu i "plemenite" stvari. Tako je postojala boginja kanalizacije, bog toaleta i bog fekalija. Rimljani su vjerovali da su ovi bogovi išli u toalete u velikom broju, kao i da je izmet hrana mrtvima.
7. Obriši pozadinu, pa mi proslijedi!
Ono što su takođe praktikovali je odlazak na veliku nuždu u velike javne prostorije sa mermernim klupama koje su imale rupe, ili ono što bi danas nazvali - čučavce. To nije ništa toliko gadno, koliko je odvratna činjenica da su svi zajedno koristili i dijelili štapove sa sunđerom na vrhu umjesto toalet papira za brisanje.
8. Urin sladak poput ruža
Nisu blagonaklono gledali samo na izmet, nego i na urin. Urin se u starom Rimu koristio za pranje odjeće, ali i za izbjeljivanje zuba. Takođe, pili su terpentin kako bi im urin mirisao slatko poput ruža.
9. Da li biste probali losion za telo od znoja gladijatora?
Pored opsjednutnosti fekalijama i urinom, znoj gladijatora je takođe bio na cijeni. Žene su se navodno mazale njihovim znojem kako bi bile ljepše i koža im bila mekša. Takođe se smatralo da je znoj gladijatora afrodizijak, a njihovu krv su Rimljani pili jer su mislili da ima moć da izliječi epilepsiju.
10. "Ludi" hrišćani - em ateisti, em kanibali
Antički Rimljani su za rane hrišćane mislili da su ateisti jer nisu odavali počast rimskim paganskim bogovima. Takođe, smatrali su da su ovi rani hrišćani kanibali je "jedu" tijelo Hrista i "piju" njegovu krv. Hrišćani su onda morali da pozovu rimske vlasti da prisustvuju pričešću kako bi im pokazali da ne jedu zaista ljude.
11. Konj koji je postao senator
Jedan od rimskim careva je bio Gajus Kaligula, poznat po čudnovatom ponašanju. Svog konja je proglasio senatorom, navodno je praktikovao incest sa svojim mnogim sestrama (što je možda bilo prihvatljivije u to doba), bacao je zatvorenike kao hranu divljim zvjerima i vodio dugačke razgovore sa mjesecom.
12. Građevine modernog doba su za njihove "smejurija"
Rimska arhitektura je bila izuzetno napredna, a njihove betonske strukture izdržljive. Nakon pada Rimskog carstva, tehnologija za pravljenje betona je bila izgubljena narednih 1.000 godina. Betonske građevine koje su tada izgrađene su toliko jake da su opstale skoro 2.000 godina, što je mnogo duže nego što će izdržati bilo koja moderna betonska građevina.
13. Najveći amfiteatar na svijetu
Ukoliko bi se danas gradilo zdanje poput rimskog Koloseuma, to bi koštalo oko 380 miliona dolara. Taj najveći amfiteatar ikada napravljen sazdan je od betona i peska, a ono što je iznenađujuće je da su ga Rimljani sagradili u period od šest do osam godina.
14. Strašna kazna za oceubice
U antičkom Rimu, kazna za ubistvo oca je bila smrt. Ali, ne bilo kakva smrt... Oceubica bi bio stavljen u zašivenu vreću zajedno sa majmunom, psom, petlom i zmijom otrovnicom. A, da, i prije nego što bi stavili u vreću gdje će umreti mučkom smrću, do iznemoglosti bi ga tukli štapovima.
15. Pa, gde flamingosima to da radite...
Znak bogatstva i pravi delikates za visoko rangirane Rimljane bio je jezik flamingosa. Za ostale "smrtnike", ishrana se uglavnom sastojala od pšenice, ječma, ovsa i riže.
16. Skandal majstor starog Rima
Neron je bio rimski car poznat po surovosti i apsurdnom ponašanju. Oženio se oslobođenim robom koji je postao njegova mlada, ali ne pre nego što ga je prvo kastrirao. Tokom perioda u kojem je vladao, stigao je i da ubije sopstvenu majku, kao i prvu i drugu ženu.
17. Kad je bal, nek je maskenbal
U devetom vijeku nakon Hristovog rođenja, Rimljani bi ceo Koloseum ispunili vodom kako bi mogli da naprave pravu morsku bitku. Pored vode i ratnih brodova, ubacili bi i životinje koje su mogle da plivaju poput bikova i konja.
18. Ima ih i u Kini!
Postoje stanovnici kineskog grada pod nazivom Likvian koji imaju plavu kosu i belu kožu. Mnogi istoričari smatraju da je to zbog toga što su potomci izgubljenih rimskih doseljenika iz legende o rimskog generalu Markusu Krasusu. Priča kaže da su Krasusove trupe masakrirane i da su oni koji su preživeli nastavili svoje živote negdje u Kini.
19. "Zeznuo" ih Atila Bič Božji
U vreme osvajačkog pohoda čuvenog Atile, vođe Huna, Rimljani su pokušali da ga podmite kako ih ne bi napao. Dali su su mu ogromne količine zlata koje je on prihvatio, ali nakon toga ipak odlučio da ih napadne i osvoji njihove teritorije.
20. U borbu samo slobodni
U skoro svim filmovima, rimske ratne brodove pokreću robovi, ali u stvarnosti, samo su slobodni rimski građani mogli da pomognu u borbi za državu. Robovi koji su bili regrutovani u vojsku su ili oslobađani ili im je bila obećana sloboda ako se pokažu dobro u borbi.
21. Ti ćeš da me otruješ? E, ja ću sam sebe vala!
Rimski vladari su se namerno trovali svakodnevno. Praksa je bila da uzimaju male količine svakog poznatog otrova kako bi stvorili imunitet na njih. Iako je ovaj metod "vakcinacije" bio efektivan za neke otrove, mogao je da bude i fatalan za druge.