Veliko sniježno nevrijeme, nazvano "ciklon bombom" udarilo je SAD i počelo da odnosi živote. Na američkom sjeveroistoku već ima najmanje 17 mrtvih. Očekuju se temperature slične onima na Marsu, objavio je CNN.
Najmanje 17 osoba u SAD preminulo je ove nedjelje u nesrećnim slučajevima vezanim za hladnoću od Teksasa do Nove Engleske.
U gradu Njujorku temperatura je ispod nule još od Božića.
Snijeg je pokrio čak i Floridu, prvi put posijle skoro tri decenije, a od Mejna pa do Floride u svakoj državi na Istočnoj obali izdato je barem jedno meteorološko upozorenje na zimsku oluju ili vejavicu.
Pod snijegom i ledom našli su se i južni gradovi kao što su Savana i Čarlston u Južnoj Karolini, za koje je to prilično neuobičajena pojava.
Više od 3.000 letova otkazano je danas nakon što je snijeg prekrio delove država Njujork i Nova Engleska, kao i istočnu Kanadu.
U Bostonu se očekuje 45 centimetara snega, a u Njujorku 30 centimetara.
Oluja poznata kao "ciklon bomba" nastaviće da pogađa istočni dio SAD. Blizu 60 miliona ljudi je na putu oluje, a upozorenja za vremenske prilike su od Mejna do Džordžije.
Nacionalna meteorološka služba saopštila je večeras da se očekuju nove sniježne padavine, kao i pojačana oluja i mećava u priobalnim regionima Nove Engleske.
Očekuju se vetrovi brzine od 95 kilometara na čas duž severoistočne američke obale.
HLADNIJE OD MARSA
Do kraja nedjelje, prenose mediji, djelovi severoistoka biće hladniji od Marsa, gde je prosečna temperatura između minus 55 i minus 60 stepeni Celzijusa.
Ekstremni vremenski uslovi već su doneli sneg na Floridu, prvi put posle 30 godina.
Gravity waves propagating outward from deep convection associated with a #BombCyclone off the Carolina coast. @NOAA#GOES16 infrared imagery. pic.twitter.com/sxPfIih8OT
— NASA SPoRT (@NASA_SPoRT) January 4, 2018
Guverneri Floride, Džordžije, Severne Karoline i Virdžinije proglasili du vanredno stanje i upozorili stanovnike da ne izlaze iz domova.
Naučnici: LEDENO DOBA u bliskoj budućnosti
Meteorološki zavod objavio je upozorenja na oluju od Virdžinije do Mejna, najavljujući i oko 30 centimetara snega u okolini Bostona, dok se na celom području istočne obale očekuje do 1,2 metara snega.