Odnos Finaca prema imigrantima se zaoštrio od početka ekonomske krize, pa se više od polovine građana protivi dolasku novih doseljenika, pokazuju danas objavljeni rezultati novog istraživanja.
Pedeset devet odsto od 1 000 učesnika ankete dnevnika "Helsingin sanomat" rekli su da su protiv toga da Finska prima nove imigrante, dok je 36 odsto građana podržalo tu ideju.
Ovakvi rezultati su dokaz promjene raspoloženja Finaca, čija je zemlja primila najmanje imigranata i izbjeglica od svih država zapadne Evrope, iako se od 1980. godine ublažavaju zakonske odredbe o useljavanju.
Prema rezultatima sličnog istraživanja 2007. godine, 56 odsto Finaca podržavalo je povećanje doseljavanja, a protiv je bilo 36 odsto.
Prije godinu dana 45 odsto ispitanika podržavalo je doseljavanje stranaca, a 44 je bilo protiv, prenosi list "Helsingin sanomat".
Profesor socijalne psihologije na Univerzitetu u Helsinkiju Karmela Libkind izjavila je da se situacija zaoštrila sa pogoršanjem ekonomske situacije.
Finska, koja je članica EU i evrozone, teško je pogođena globalnim ekonomskim padom, što je oslabilo potražnju za njenim izvoznim proizvodima i dovelo do zatvaranja velikog broja fabrika.
(Srna)