Žene u zrelim godinama pamte bolje i brže od muškaraca, rezultati su nedavnog istraživanja.
Žene u pedesetim pamte mnogo bolje od muškaraca. One pamte riječi brže i tačnije ih se sjećaju kasnije, pokazala je studija stručnjaka sa univerziteta u Londonu koja je obuhvatila 9.600 muškaraca i žena starijih od 50 godina.
Ispitanici su zamoljeni da zapamte 10 riječi i da ih ponove prvo dve, a zatim pet minuta kasnije. U oba slučaja žene su bile uspješnije od svojih vršnjaka.
U kasnijim testovima, u kojima se zahtijevalo nabrajanje što više životinja u minutu, muškarci i žene imali su približno jednake rezultate. Oba pola su uspjela da nabroje u prosjeku po 22 životinje.
I ranija istraživanja su davala slične rezultate, ali je ovo prvi put da se tako veliki broj žena i muškaraca podvrgao testu pamćenja, istakli su autori studije Metju Braun i Brajan Dodžon, koji još nisu utvrdili naučna objašnjenja ovog fenomena.
Ustanovljeno je, međutim, da osobe koje vježbaju barem jednom nedeljno imaju bolje rezultate od onih koje ne vežbaju. Bolje rezultate imali su i nepušači i bivši pušači.
(Tanjug)