Lideri Evropske unije potpisali su danas Rimsku deklaraciju u kojoj se ističe princip Evrope u više brzina, koji podrazumeva da neke zemlje u pojedinim oblastima mogu da idu dalje, dok druge ostaju na marginama. U Rimu dva protesta.
Čelnici 27 zemalja članica Evropske unije potpisali su danas u Rimu Deklaraciju u kojoj, uprkos suočavanjima sa "nezabeleženim izazovima, glabalnim i domaćim", ističu odlučnost za dalju izgradnju
EU i navode da ona "ostaje otvorena za one evropske zemlje koje, kako se navodi, poštuju vrednosti EU i odlučne su da ih sprovode.
Hina prenosi da su u deklaraciji pobrojana dosadašnja postignuća, naglašava važnost očuvanja jedinstva, zajedničkih interesa i vrednosti, a daju se obrisi smera u kojem bi EU trebalo da ide u narednih deset godina.
"Mi, čelnici 27 država članica i institucija EU, ponosni smo na postignuća Evropske unije: izgradnja Evropske unije je hrabar i dalekovidan pothvat. Pre 60 godina, oporavljajući se od tragedije dva svetska rata, odlučili smo da se udružimo i ponovo izgradimo naš kontinent iz pepela", piše u deklaraciji.
Roma 25.th March 2017 - 11.30 AM - 27 members SIGNED the NEW UE Declaration of Rome EU GOES AHED @giusmari78@g_falcomata@RoccisanoFpic.twitter.com/vZNYQwrKNb
— MachFrancesco (@machfrancesco) March 25, 2017
U njoj se konstatuje da je izgrađena "jedinstvena Unija sa zajedničkim institucijama i snažnim vrednostima, zajednicu mira, slobode, demokratije, ljudskih prava i vladavine zakona, velika privredna sila sa neuporedivi nivoima socijalne zaštite i blagostanja".
"Evropska unija počela je kao san nekolicine, postala je nada mnogih. Evropa je ponovo postala jedinstvena. Danas smo ujedinjeni i jači: stotine miliona ljudi širom Evrope uživa u životu u proširenoj Uniji koja je prevladala stare podele", tvrdi se u tekstu.
U njemu ipak stoji i da je "Evropska unija suočena sa dosad nezabeleženim izazovima, globalnim i domaćim; regionalnim sukobima, terorizmom, rastućim migracionim pritiscima, protekcionizmom, socijalnim i ekonomskim nejednakostima".
"Zajedno, mi smo odlučni da se suočimo s izazovima sveta koji se brzo menja i ponudimo našim građanima bezbednost i nove prilike. Učinićemo Evropsku uniju jačom i otpornijom, još većim jedinstvom i solidarnošću među nama i poštovanjem zajedničkih pravila", navode lideri Unije.
Oni tvrde da je ona "nepodeljena i nepodeljiva".
"U narednih deset godina želimo Uniju koja je bezbedna, prosperitetna, konkurentna, održiva i socijalno odgovorna i s voljom i sposobnostima za igranje ključne uloge u svetu i u oblikovanju globalizacije. Želimo Uniju gde građani imaju nove mogućnosti za kulturni i socijalni razvoj i gospodarski rast. Želimo Uniju koja ostaje otvorena onim evropskim zemljama koje poštuju naše vrednosti i odlučne su da ih sprovode".
Lideri u deklaraciji obećavaju da će raditi u pravcu "bezbednije, prosperitetne i održive, socijalne Evrope, jače na globalnoj sceni".
HILJADE DEMONSTRANATA NA ULICAMA
Svih 27 nacionalnih lidera Evropske unije danas je obećalo da će slušati to što imaju da kažu građani EU, ali zaštićeni kordonima policajaca možda nisu mogli da čuju šta je hiljade demonstranata danas poručivalo u Rimu, prenosi Rojters.
Obraćajući se pristalicama desničarskog pokreta "Frateli d'Italija" (Braća Italije), predsednica ovog pokreta Đorđa Meloni osudila je "veliku prevaru EU".
"Pravi neprijatelji Evrope su bankari, zelenaši i tehnokrate. Unija mora biti zamenjena novim savezom slobodnih i suverenih država", rekla je Meloni.
Međutim, kako navodi Rojters, to je loš odgovor za 26-godišnjeg Maksimilijana de Visea, iz Lila na severu Francuske.
On je učestvovao u maršu podrške EU u Rimu i prisetio se svojih poljskih predaka koji su bili migranti.
"Jedino ujedinjeni možemo da sačuvamo mir", rekao je De Vise.