Koliko smo daleko od evrpskih metropola po pitanju čistoće? Pa, udaljeni smo... SVJETLOSNIM GODINAMA! Pročitajte šta sve rade u Beču.
Podgorica je lijep grad, ali je popustio pred raznoradnim udarima... Ima mnogo toga što zavisi od nas samih, i, najblaže rečeno, nismo se proslavili. Kese sa đubretom, raznorazni otpaci, pseći izmet... Za sve to smo sami krivi.
Kako baciti smeće a ne napraviti prekršaj? (FOTO)
Poskupiće odvoz smeća?
Kako o higijeni brinu u drugim gradovima? Recimo u Beču.
Evo kako:
Prije svega, podizanjem svijesti građana, odlična ponuda u pogledu odstranjivanja otpada, stroga kontrola i kazne koje propisuje nadzorni organ WasteWatcher doprinijeli su da se Beč sija.
Kontrole i kazne su regulisane Zakonom o održavanju čistoće koji je izglasan u skupštini grada 2007. godine, a 2008. godine „WasteWatcher“ počinje da radi.
"Naše mjere za održavanje čistoće grada su uspješne i većina građana ih poštuje. Sada želimo da pooštrimo zakon kako bi bio još efikasniji. Činjenica je da svako može da izbjegne kaznu, ako se pridržava zakona i svoj otpad kako je predviđeno odstrani u jednu od 19.000 kanti za smeće, 430.000 kontejnera za komunalni otpad ili na deponijama za smeće", naglasila je Uli Zima, članica gradske vlade zadužena za životnu sredinu.
Kazne će biti povećane i iznosiće od 50 do 2.000 eura. Ovo je prvo povećanje kazni u periodu od devet godina, a prihodi od kazni se koriste za održavanje čistoće grada. Izmjene zakona odnosiće se i na vode i gradski mobilijar kao što su klupe, hidranti, parkovi i drugo.
Do sada su u zakonu bile definisane samo zelene i javne površine.
Problem sa psećim izmetom na ulicama Beča drastično se smanjio.
Studije su pokazale da se svakog dana 60.000 kesa sa psećim izmetom nađe u javnim kantama za smeće čemu su svakako doprinijele i besplatne kese za izmet koje su postavljene na 3.453 lokacije u gradu.
Odlaganje frižidera i ostalih električnih uređaja na trotoar ili zelenu površnu smanjeno je u odnosu na 2008. godinu za 64 odsto.
Odlaganje kabastog smeća na nepropisan način smanjeno je za 41 odsto, dok 100 miliona pikavaca godišnje završi u javnim pepeljarama.