Na vratima kamiona koji je uletio među štandove božićnog vašara u centru Berlina usmrtivši 12 i povrijedivši skoro 50 ljudi, nađeni su otisci prstiju Tunišanina Anisa Amrija. Džihadista posao u Italiji.
Njemačke vlasti su danas pod uzbunom nakon što se ispostavilo da je Amri bio poznat kao potencijalno opasan džihadista i da je ranije ove godine bio pod policijskom prismotrom.
Dok se širom Evrope intenzivira potraga za Amrijem, koji danas puni 24 godine, postavlja se pitanje kako je uspio da izbjegne hapšenje i deportaciju, iako je bio "pod radarom" nekoliko bezbjednosnih agencija, navodi AFP.
BERLINSKI HOROR:Kamionom u masu, ima mrtvih VIDEO
Njemačke vlasti upozoravaju da bi on mogao biti opasan i naoružan i nude nagradu od 100.000 evra za informaciju koja bi dovela do njegovog hapšenja.
Napadač iz Berlina bio pod prismotrom
Za napad je preuzela odgovornost Islamska država, saopštivši posredstvom svoje novinske agencije Amak, da je to "odgovor na pozive da se uzmu na nišan građani zemalja članica koalicije".
DŽIHADISTA POSTAO U ZATVORU U ITALIJI
Tunišanin je od 2011. do 2015. godine bio u zatvoru u Italiji jer je zapalio jednu školu, prenijeli su danas italijanski mediji.
List "Stampa" iz Torina navodi da se Amri za vrijeme Arapskog proleća 2011. godine iskrcao na ostrvu Lampeduza, u blizini afričke obale, a predstavljao se kao maloljetnik iako je imao 18 godina.
On je zatim otišao u prihvatni centar za maloljetnike Belpaso u Kataniji, u istočnom dijelu Sicilije, gdje je već u oktobru skrenuo pažnju na sebe pošto je s još trojicom sunarodnika uhapšen zbog paljenja jedne škole i osuđen na četiri godine zatvora, piše milanski list "Korijere dela Sera".
Amri je kaznu počeo da izdržava u zatvoru u Kataniji, a potom je premještan u različite ustanove širom Sicilije i na kraju završio u Palermu, navodi "Korijere dela Sera" i dodaje da mu kazna nije smanjivana zbog veoma lošeg vladanja u zatvoru.
Isti list piše da je po izlasku iz zatvora 2015. godine, Amri poslat u centar za identifikaciju migranata u Kaltaniseti, u centralnom dijelu Sicilije, gdje je odlučeno da bude deportovan u Tunis, ali je njegova zemlja "odbila da primi građanina koji je u svom rodnom gradu Gazi već pravio brojne probleme".
"Korijere dela Sera" dodaje i da tuniske vlasti nisu u zakonskim rokovima sprovele postupak Amrijeve identifikacije, neophodan za njegov povratak u Tunis, zbog čega je Italija bila u obavezi da ga "pusti da ode".
Srbin umiješan u berlinski masakr?
"Ako je tačno da je Amri radikalizovan u našim (italijanskim) zatvorima, onda smo mi ti koji imamo problem", navodi milanski list.
Italijanska ministarstva unutrašnjih poslova i pravosuđa, kao ni kaznene ustanove, nisu željeli da komentarišu tvrdnje italijanskih medija.