Klaus je zatražio da njegova zemlja bude zaštićena od potencijalnih zahtjeva za povratom imovine Njemaca protjeranih iz Češke 1945.
Češki predsjednik Vaclav Klaus izjavio je danas da je zadovoljan formulacijom o izuzeću Češke iz povelje Lisabonskog ugovora i da neće postavljati nove uslove za njegovu ratifikaciju.
Ovim je uklonjena ključna prepreka za stupanje na snagu dokumenta o reformi institucija EU. Češka je posljednja članica Unije koja nije ratifikovala ovaj dokument.
Klaus je zatražio da njegova zemlja bude zaštićena od potencijalnih zahtjeva za povratom imovine etničkih Nijemaca koji su protjerani iz Češke poslije Drugog svjetskog rata.
Klaus se, kao odlučan evroskeptik, do sada protivio Lisabonskom ugovoru kao pokušaju stvaranja evropske superdržave koja bi zemljama oduzela suverenitete.
„Zadovoljan sam i prihvatam odluku sa samita EU u Briselu da Češka Republika dobije značajno izuzeće iz Lisabonskog ugovora“, saopštio je Klaus.
On je ocijenio da je „postignuti rezultat maksimalan“ i dodao da neće postavljati nove uslove za ratifikaciju dokumenta.
Klaus sada mora da sačeka odluku češkog Ustavnog suda o žalbi protiv Lisabonskog ugovora, koju je podnijela grupa desničarskih senatora.
Presuda se očekuje u utorak, 3. novembra, a većina advokata smatra da će sud zaključiti da povelja nije protivna češkom Ustavu. Sud je prošle godine odbio sličnu žalbu.
(Srna)