Lider palestinskog pokreta Hamas u egzilu Haled Mešal optužio je Izrael da želi sa "uništi" džamiju Al-Aksa
"To je prvi korak ka podjeli džamije, uvod u njeno uništenje i izgradnju" jevrejskog hrama, rekao je Mešal u Damasku, gdje živi u egzilu.
Izraelski vojni radio javio je da je u današnjim sukobima povrijeđeno devet policajaca i jedan australijski novinar.
Više od stotinu demonstranata ostalo je u džamiji, dok su drugi bacali kamenice sa krovova u Starom gradu na policiju.
Izraelske snage su na demonstrante ispalile dimne bombe, a policija je uhapsila 15 demontranata, uključujući i savjetnika palestinskog predsjednika za pitanja Jerusalima, rekao je portparol izraelskih vlasti.
Mešal je rekao da "Jerusalim pripada svojim arapskim, muslimanskim i hrišćanskim stanovnicima", dodajući da "budućnost tog grada niće biti riješena za pregovaračkim stolom već na terenu sukoba i otpora".
Predstavnik Hamasa je pozvao arapske lidere da "povuku arapsku mirovnu inicijativu" koju je podnijela Saudijska Arabija, a koju su arapske zemlje usvojile 2002. godine.
Ta inicijativa nudi normalizaciju odnosa arapskih zemalja sa Izraelom u zamjenu za povlačenje izraelskih snaga sa teritorija okupiranih 1967. godine, stravarnje palestinske države i "pravedno rješenje" za pitanje izbjeglica.
Brdo hrama je jedno od spornih pitanja u izraelsko-palestinskom konfliktu, jer je svetinja i za jevrejske i za islamske vjernike i za hrišćanske vjernike i sve tri strane na njega polažu pravo.
To brdo u jerusalimskom Starom gradu smatra se najsvetijim mjestom judaizma, mjestom na kojem se nalazio starozavjetni hram cara Solomona.
To je, takođe, i treće najsvetije mjesto islama, poslije saudijskih Meke i Medine. Tu se nalaze džamija Al-Aksa i čuvena, zlatom optočena Kupola na stijeni.
(Beta-AFP)