Islamski terorista Nažim Lašraui, koji se 22. marta razneo eksplozivom i ubio 15 a ranio na stotine ljudi, na briselskom aerodromu je do 2012. tamo radio pet godina u sastavu spoljnog iznajmljenog pomoćnog osoblja.
Evropski parlament u Briselu je prošle nedelje potvrdio da je islamski bombaš tamo pre nekoliko godina radio kao čistač, javila je belgijska flamanska televizijska mreža VTM..
Teleizija VTM nije podrodbnije iznela šta je Lašraui tačno radio na aerodromu, ali je navela da svi u aerodromskom osoblju imaju propusnice i da se mogu kretati svim delovima aerodroma.
Vlasti zasad nisu potvrdile ovu informaciju, ali je VTM mreža navela da je policija na aerodromu pre atentata otkrila i zabranila korišćenje jedne tajne prostorije "gde su ekstremisti među osobljem obavljali molitve".
Sindikat aerodromske policije je pre ponovnog delimičnog otvaranja bombama razorenog briselskog aerodroma zahtevao drastično poboljšanje uslova bezbednosti i saopštio da je ranije upozoravao nadležne vlasti da policija ima pouzdana saznanja da na aerodromu radi pedesetak pristalica Islamske države, kao da je i petnaestak njih otišlo u džihad u Siriju.
U belgijskoj javnosti je istovremeno priličnu pažnju privukla izjava ministra unutrašnjih poslova Jana Jambona koji je saopštio da je s užasom ustanovljeno da su posle napada islamskih terorista na aerodrom i metro u Briselu, u kojima je ubijeno 35 i ranjeno preko tristo ljudi, muslimanski stanovnici u nekim četvrtima belgijskih gradova "igrali od radosti".
"Svi znaju da se to dogodilo i treba li da čekamo zvanične policijske izveštaje da te činjenice obelodanimo?" rekao je ministar Jambon u raspravi u belgijskom parlamentu.
On je na izvesne primedbe zbog te izjave odlučno odbacio tvrdnje da time unosi napetost u zajednicu belgijskih muslimana, kojih u celoj zemlji od 11 miliona stanovnika ima 600 hiljada.
Ministar Jambon je flamanskom dnevniku Standard rekao da je činjenica da je "ne mali deo muslimanske zajednice igrao od radosti kad je došlo do atentata", a oštro je žigosao postupke žitelja mahom muslimanskim življem nastanjene briselske četvrti Molenbek, koji su, kako je naglasio Jambon, napadali policajce koji su u martu tamo pretresali kuće i tragali za osumnjičenim islamskim teroristima koji su u novembru prošle godine u Parizu u atentatima ubili 130 ljudi.