Predsjednik Venecusele Ugo Čavez ocijenio je u nedjelju da američki predsjednik Barak Obama "ništa nije uradio da zasluži" Nobelovu nagradu za mir
Čavez je rekao da treba postaviti pitanje šta je prevagnulo da nagradu dobije američki predsjednik a ne neko od 205 nominovanih za to prestižno priznanje.
"Šta je Obama uradio da zasluži ovo priznanje", pita se Čavez u svojoj nedjeljnoj kolumni.
Predsjednik Venecuele je rekao da je žiri za dodjelu Nobelove nagrade "ocijenio kao odlučujući element njegovu želju da svijet bude bez nuklearnog naoružanja, zaboravljajući njegovo angažovanje u održavanju bataljona u Iraku i Avganistanu i odluku da instalira nove vojne baze u Kolubiji".
Odluka da Obama dobije Nobelovu nagradu za mir dočekana je brojnim pohvalama u svijetu, ali je bilo i izjava u kojima se izražava čudjenje odlukom da on, poslije svega nekoliko mjeseci na mjestu predsjednika SAD, bude laureat.
(Beta-AFP)