Cilj Agencije je da potvrdi teoriju da je voda, koja će biti ključni resurs ako ljudi odluče da se vrate na Mjesec,skrivena ispod mjesečeve površine.
Na južnom polu Mjeseca raketa Američke svemirske agencije (Nasa) sutra će, ako sve bude išlo po planu, udariti u tlo i podići oblake čestica u kojima će se tražiti dokazi da na Zemljinom satelitu ima vode.
Raketu će u krater Kabeus (Cabeus) usmjeriti Agencijin Satelit za proučavanje i očitavanje lunarnih kratera (LCROŠ) koji je na Mjesec poslat u junu.
Eksplozija će imati snagu poput one koju bi napravile 1,3 tone TNT i iz kratera Kabeus će izbaciti 350.000 kilograma čestica. U starom krateru tako će biti napravljen novi veličine polovine olimpijskog bazena.
Satelit će četiri minuta po ispaljivanju rakete letjeti u oblacima čestica sa mjesečeve površine a njegovih devet instrumenata analiziraće prašinu i komade tla tražeći dokaze da ima vode.
Naučnici će u roku od sat vremena znati da li Mjesec krije vodu.
Inače, povratak na Mjesec preispituje se i u Nasi i u Bijeloj kući. Program Agencije za eventualni povratak astronauta na Mjesec vrijedan je 100 milijardi dolara.
Nasa je 1999. našla dokaze prisustva vodonika, koji može da bude indikator prisustva vode, i to u kraterima na oba mjesečeva pola.
Od tada se voda traži a naučnici se nadaju da je u kraterima do kojih nikada nije doprla sunčeva svjetlost sakrivena velika količina leda.
Naučnici ističu da bi voda na Mjesecu bila vrijedna kao zlato jer bi, kako se procjenjuje, transport vode na Mesec koštao 50.000 dolara po funti (453,5 grama).
(Beta-AP)