Prema novom izvještaju o Siriji, gdje se ovog mjeseca navršava pet godina građanskog rata, hemijsko oružje upotrebljeno je najmanje 161 put do kraja 2015. godine, što je izazvalo 1.491 smrtni slučaj.
Kako se navodi u izvještaju u napadima je ukupno povrijeđena 14.581 osoba, a broj hemijskih napada raste tako da ih je prošle godine bilo rekordnih 69.
Izvještaj Sirijsko-američkog ljekarskog društva je najsveobuhvatniji izvještaj o hemijskim napadima u Siriji do sada.
Ova organizacija sa sjedištem u SAD podržva više od 1.700 radnika u preko 100 zdravstvenih klinika u Siriji, navodi se u izvještaju koji se zasniva uglavnom na izvještajima ljekarskog osoblja koji su liječili žrtve, kao i na izvještajima nevladinih organizacija i drugih izvora.
Organizacija poziva Savjet bezbjednosti UN i međunarodnu zajednicu da brzo pronađe počinioce i kazni ih preko Međunarodnog krivičnog suda ili drugih instanci.
Veliki dio dokumenata Organizacije predat je i međunardonoj Organizaciji za zabranu hemijskog oružja (OPCW). SAD i druge zapadne zemlje više puta su optužile sirijsku vladu da koristi hemijsko oružje protiv sopstvenog naroda čak i posle naređenja Savjeta bezbjednosti UN 2013. da se uništi program hemijskog oružja posle napada u Damasku u kome je ubijeno stotine civila.
Savjet bezbjednosti je takođe prošle godine osudio upotrebu toksičnih hemikalija kao što je hlor posle više izvještaja da su bacane burad-bombe pune hlora na položaje opozicije u Siriji. Hlor je dostupan i zvanično se ne smatra ratnim sredstvom ali je nelegalno da se koristi kao oružje. U novom izvještaju se navodi da je najmanje 60 ljudi umrlo kao posledica napada hlorom.
U izvještaju se navodi da je 77 odsto dokumentovanih hemijskih napada izvedeno posle naređenja Savjeta bezbjednosti iz 2013, a 36 odsto posle osude za upotrebu hlora prošle godine.
Sirijska vlada demantuje da koristi hemijsko oružje ili toksična hemijska sredstva protiv svog naroda. Izvještaji su se pojavili poslednjih mjeseci da Islamska država koristi toksična hemijska sredstva u Siriji.
U ovom izvještaju se nikome ne pripisuje odgovornost za napade hemijskim oružjem. Radna grupa koju su prošle godine formirale Ujedinjene nacije i Organizacija za zabranu hemijskog oružja (OPCW) treba ovog mjeseca da počne ispitivanje nekoliko mogućih slučajeva upotrebe hemijskog oružja u Siriji.
Autori studije navode da nema naznaka da je sadašnje krhko primirje koje su dogovorili SAD i Rusija zaustavilo izvještaje o mogućim napadima hemijskim oružjem.