Japan danas obeležava petu godišnjicu od zemljotersa i cunamija u kojima je poginulo ili nestalo više od 18.000 ljudi, a koji su izazvali i havariju i nuklearno zagađenje iz atomske centrale Fukušima, koja će se sanirati decenijama.
Premijer Šinzo Abe i car Akihito prisustvovali su memorijalnom skupu u Tokiju i učestvovali u minuti ćutanja koja je održana širom zemlje u 14.46 časova po lokalnom vremenu, kada se dogodio zemljotres.
Potres se desio ispod morskog dna i imao je snagu devet stepeni Rihterove skale. Formirao se veliki cunami, koji je opustošio severoistočnu obalu Japana.
Voda je preplavila centralu Fukušimu i izazvala najveću nuklearnu havariju od Černobila. Pet godina kasnije, u oštećeno postrojenje ne mogu da uđu ljudi, a od jakog zračenja iz istopljenih reaktora kvare se i roboti koji imaju zadatak da čiste ovu lokaciju.
Procenjuje se da će posao čišćenja uništene atomske elektrane i njeno kompletno zatvaranje trajati još 30 do 40 godina.
Iz okoline Fukušime evakuisano je više od 160.000 ljudi. Pet godina kasnije, većina ne može da se vrati kućama, uprkos intenzivnom radu na uklanjanju radioaktivnog zagađenja.
Tokom minute ćutanja u Tokiju su se oglasila zvona i zaustavljen je gradski metro.
"Mnogi pogođeni ljudi su u starijoj dobi i strahujem da neki od njih pate u samoći na mestima koja ne vidimo i do kojih naša pažnja ne dopire", rekao je car Akihito na ceremoniji.
Dan uoči godišnjice, premijer Abe ponovio je da je njegova Vlada posvećena upotrebi nuklearne energije i naglasio da Japan ne može dugoročno opstati bez njenog korišćenja.