Već tri mjeseca, duže nego što razmišljaju o izbjegličkoj krizi, evrobirokrate formiraju tim i traže strategije da se suprotstave "ruskoj propagandi", najavljuju iz jedne od medijski kuća koje će se naći na udaru.
Od 1. septembra u okviru EU počinje da radi tim od osam funkcionera Evropske službe za spoljne poslove „s ciljem da odgovori na masovnu rusku propagandu usmjerenu ka domaćoj i svjetskoj javnosti“.
Ovaj tim istraživaće, kako je saopšteno, ono što zapadni mediji nazivaju "ruskom propagandom" i izvještavanje ruskih medija, kao što su TV Raša tudej i Sputnjik, kao i potrebe novinara u zemljama Istočnog partnerstva — Ukrajini, Moldaviji, Bjelorusiji, Gruziji, Jermeniji i Azerbejdžanu. Ostaje, međutim, nejasno kako će tim pomagati „nezavisne medije“ u tim zemljama, s obzirom na to da nema budžet, prenosi Sputnjik Nezavisno udruženje novinara Srbije.
Sociolog Slobodan Vuković, autor studije "Etika zapadnih medija", u kojoj je istraživao zapadnu propagandnu mašineriju i njenu ulogu u jugoslovenskom sukobu, kaže da je matrica po kojoj se EU ponaša prema Rusiji slična, ako ne i identična onoj po kojoj se ponašala prema Srbiji.
"EU se na ovaj potez odlučila kako bi opravdala sankcije i pridobila javno mnjenje za svoje akcije", tvrdi Vuković.
"To se radi po gotovo identičnom scenariju — ništa tu nije izmijenjeno. Uvijek se prvo napada šef države, a potom i cio narod. Milošević je bio Hitler, a sada je Putin Hitler. To smo čuli najmanje dvadeset puta. Pošto je Rusija sa mrežom informativnih stanica napravila iskorak, to kvari propagandne i geostrateške akcije Zapada", dodaje on.
Zapadni političari na dva načina stvaraju podršku javnog mnjenja, zaključuje Vuković — putem medija i konstantnom propagandom zvaničnika.
Prema njegovim riječima, velika slušanost, gledanost i povjerenje koje građani EU i SAD ukazuju ruskim medijima najveći su problem evropskih zvaničnika, jer bez podrške javnog mnjenja ne mogu da završe posao.
"Posao je — baciti Rusiju na koljena", kaže Vuković.
Lideri EU su u martu dali rok od tri mjeseca visokoj predstavnici EU za spoljnu i bezbjednosnu politiku, Federiki Mogerini da nađe način kako da podrži "slobodu medija i evropske vrijednosti" u Rusiji. Međutim, postoji jedna stvar koju evropski zvaničnici uporno prenebregavaju, a nad čime bi trebalo da se dobro zamisle — zašto je TV Raša tudej (RT) popularnija na Zapadu od Si-En-Ena (CNN).