Grčka je u Briselu pristala da odmah pokrene opsežne mjere, uključujući ambiciozne reforme penzionog sistema, liberalizaciju privrede, privatizaciju elektrodistibucione mreže, reformu tržišta rada i smanjenje obima nenaplativih zajmova.
Tržište rada treba da bude reformisano u skladu sa međunarodnom i evropskom praksom i treba da isključi sve mjere iz prošlosti koje nisu usklađene sa ciljevima održivog privrednog rasta.
Grčka mora da pokrene neophodne korake za jačanje finansijskog sektora, uključujući odlučnu borbu sa nenaplativim zajmovima i eliminisanje političkog uticaja na bankarski sektor.
Pored toga, Atina treba da osnuje novi nezavisni fond u koji će prikupljati sredstva od privatizacije, pomoću kojih će otplaćivati novi zajam i refinansirati banke.
Fondom bi upravljale grčke vlasti pod nadzorom relevantnih evropskih institucija.
Kao preduslov za početak pregovora o novom programu pomoći iz Evropskog stabilizacionog mehanizma, Atina mora u narednim danima u parlamentu da izglasa niz mjera, koje se odnose na pojednostavljenje poreza na dodatu vrijednost i širenje poreske osnove i poboljšanje dugoročne održivosti penzionog sistema.
Lideri 19 zemalja eurozone su poslije maratonskog samita u Briselu uspjeli da postignu dogovor o novom paketu paketu pomoći za Grčku i ostanku te zemlje u sistemu zajedničke valute.
Predsjednik Evropskog savjeta Donald Tusk rekao je da je Grčkoj odobren novi paket pomoći od oko 86 milijardi eura, ali pod strogim uslovima, koji uključuju paket mjera štednje koji grčki parlament mora da usvoji do srijede.
OLAND: JOŠ NIJE GOTOVO
Francuski predsjednik Fransoa Oland izrazio je zadovoljstvo zbog postignutog dogovora EU i Grčke, kojim je, kako smatra on, poštovan opšti interes Evrope.
"Sporazum omogućava Grčkoj opstanak u eurozoni što je i bio cilj", izjavio je Oland na konferenciji za štampu u Briselu.
Ulog je bio ponuditi Grčkoj dugoročno finasiranje kako bi ona mogla da izađe iz krize, ali takođe i finasiranje po hitnom postupku kako bi zemlja imala od čega da živi sada i kako bi dalje mogla da opstane, rekao je Oland.
Primijetivši da su svi do samoga kraja pokazivali želju za kompromisom, Oland je konstatovao da još sve nije završeno. On je napomenuo da predstoji izjašnjavanje nacionalnih parlamenta o dogovorenom, prenio je Rojters.
U Francuskoj će se skupština izjasniti o dogovoru u srijedu.
Oland je dodao da grčka kriza pokazuje neophodnost osnaživanja eurozone, njene veće integracije kako bi mogla da se odupre izazovima.