Grci pristali na ključne zahtjeve povjerilaca i postigli načelan dogovor sa EU, koji podrazumijeva "ozbiljne reforme" i "finansijku podršku". Grčka ostaje u zoni eura, dobiće 86 milijardi eura. Cipras proglasio pobjedu.
Potvrđeno je da su osnove za novi finansijski paket spasa dogovorene na samitu lidera država eurozone u Briselu.
Agreement on #Greece reached 'unanimously' - President of European Council @eucopresidenthttp://t.co/ym5ERE9QW7pic.twitter.com/DzO9bzB9pS
— RT (@RT_com) July 13, 2015
Tokom pregovora koji su trajali cijele noći u Briselu su dogovorene su osnove novog sporazuma Grčke sa povjericioma.
Grčka je obezbijedila restrukturiranja duga, srednjoročno finansiranje paketom vrijednim 35 milijardi eura u dogovoru sa svojim povjeriocima i ostanak Grčke u zoni eura, izjavio je u Briselu grčki premijer Alekis Cipras.
On je rekao da dogovor koji je tokom noći postignut tokom samita eurozone Grčkoj može da donese nove investicije, da joj pomogne da se izvuče iz recesije i izbjegne kolaps bankarskog sistema, javio je Rojters.
Dogovor je težak, rekao je grčki premijer, ali i dodao da je Grčka uspjela da zaustavi finansijsko "gušenje" i kolaps bankarskog sistema.
"U ovoj teškoj borbi, uspjeli smo da pobijedimo, da restrukturiramo dug", rekao je Cipras.
Pregovori, koji su trajali 16 sati, završeni su, a predsjednik Evropskog savjeta Donald Tusk tvitovao je da je donijeta jednoglasna odluka o programu koji podrazumijeva "ozbiljne reforme" i "finansijku podršku".
Tusk je izjavio da dogovor, između ostalog, podrazumeva i da Grčka ostane u zoni eura.
"Euro samit je jednoglasno postigao dogovor. Sve je spremno da ide u ESM program za Grčku sa ozbiljnim reformama i finansijskom podrškom", rekao je Tusk, prenijela je agencija AFP.
Tusk je naveo da je Grčkoj odobren novi paket pomoći od oko 86 milijardi eura, ali pod strogim uslovima, koji uključuju paket mjera štednje koji grčki parlament mora da usvoji do srijede.
"Ovo je šansa da se Grčka, uz pomoć evropskih partnera, vrati na put privrednog oporavka i rasta", rekao je Tusk.
Predsjednik Evropske komisije Žan-Klod Junker je, vidno umoran, poručio novinarima da neće biti biti "Greksita", odnosno izbacivanja Grčke iz eurozone.
"Veoma sam zadovoljan", rekao je on i dodao da je jutrošnji dogovor "tipično evropsko kompromisno rješenje".
Predsjednik eurogrupe, holandski ministar finansija Jeren Dajslblom, istakao je da je konačno prevaziđen "problem povjerenja" u namjere grčke vlade da sprovede paket reformi.
On je objasnio da je Grčka pristala na ključni zahtjev povjerilaca da sredstva dobijena privatizacijom prebaci u poseban fond u Luksemburgu kako bi se obezbijedilo da se ona troše na otplatu dugova, a ne na plate i penzije.
Ovo je, uz zahtjev da trošenje novca iz paketa pomoći kontroliše Međunarodni monetarni fond, a ne grčka vlada, bio glavni kamen spoticanja sinoćne maratonske sesije.
Holandski ministar je objasnio da će sporazum stupiti na snagu krajem sedmice, nakon što ga usvoje parlamenti Grčke i njenih evropskih partnera.
Mediji navode da svakako postoje brojne prepreke za sprovođenje sporazuma.
Za danas je zakazan novi sastanak lidera eurozone.
Samo jedna riječ - "sporazum", bila je reakcija premijera Belgije Šarla Mišela na kompromis lidera Grčke, Njemačke, Francuske i zvaničnika EU o dužničkoj kriizi Grčke postignut tokom noći, a premijera Luksemburga Ksavijer Betela - Evropa je snažna.
Mišel je na svom Twitter nalogu napisao - "Sporazum", a portparol vlade Kipra: "Izgleda
imamo dogovor".
Premijer Luksemburga Betel napisao je na svom Twitter nalogu: "Nakon 17 sati pregovaranja, blizu smo postizanju sporazuma. Evropa je snažna."
Lideri eurozone sastaće se danas u punom sastavu na vanrednom samitu u Briselu da bi razgovarali o trećem kompromisnom predlogu za spasavanje Grčke.
Vanredni samit u Briselu bio je juče prekinut na više od četiri sata, da bi Tusk, Merkel i Oland razgovarali sa Ciprasom, dodaje Rojters.