Grčka treba u naredna tri dana da na vladi i u parlamentu usvoji neophodne zakone kako bi dobila treći paket pomoći, izjavio je finski ministar finansija Aleksander Stub nakon sastanka Evrogrupe.
Posle sastanka ministara finansija zemalja Evrogrupe Stub, inače jedan od najtvrđih zastupnika oštrog stava prema Atini, je rekao da je ostvaren veliki napred u razgovorima sa Grčkom, ali da su ministri finansija Evrozone uslovili pomoć dalekosežnim uslovima.
Stub je rekao da grčka vlada mora prihvatiti teške reforme tržišta rada, penzionog sistema i oporezivanja.
Evrogrupa traži od Atine još oštrije mjere nego što je grčki parlament usvojio juče, a Stub navodi da je najvažnije od svega da čitav paket usvoje grčka vlada i parlament do srijede 15. jula.
Agencija Asošiejtid pres ocjenjuje da se Grčka danas približila sporazumu s evropskim kreditorima kojim bi izbegla trenutni finansijski kolaps, ali koji će donijeti nove poteškoće njenim grđanima već umornim od štednje.
Jedna od lidera iz vladajuće koalicije Panos KAnenos je tvitovao da je "sada jasno da (Njemci, prije svega) hoće da nas smrve".
Coalition partner & Independent Greeks leader Panos Kammenos tweets: "It's now clear they want to crush us. Enough" #Greece
— Kathimerini English (@ekathimerini) July 12, 2015
U Briselu je danas popodne počeo nakon sastanak ministara finansija počeo i vanredni samit lidera zemalja devetnaest članica Evrozone na kome bi trebalo da se donese konačna odluka da li će Grčka ostati u toj grupi ili će biti primorana da iz nje izađe.
Lideri raspravljaju o predlozima do kojih su došli ministri finansija. Prema onome što je procurilo sa sastanka, Njemačka praktično traži da se Grčkoj odredi stratelj, odnosno da ta zemlja izdvoji sredstava u iznosu od 50 milijardi evra u fond u inostranstvu, kao i da kontrolu privatizacije i reformi nadzire tijelo EU koje bi bilo smješteno u Atini.
Germany's conditions for Greece staying in euro - become a protectorate pic.twitter.com/EThfeInQ3t
— Bruno Waterfield (@BrunoBrussels) July 12, 2015
Ministri finansija Evrozone završili su danas popodne dvodnevno zasijedanje o novom predlogu reformi u Grčkoj koje bi trebalo da joj omogući finansijsku pomoć, a o neriješenim pitanjima razgovore nastavljaju lideri 19 zemalja Evrozone.
"Ministri finansija su završili svoj sastanak, predali su štafetu liderima na samitu. Postignut je napredak - koliki ostaje da se vidi", objavio je na svom Twitter nalogu ministar finansija Finske Aleksander Stub, prenio je "Gardijan".
Kako će stvar okončati lideri ne zna se, ali njemačka kancelarka Angela Merkel je po dolasku u Brisel na samit Evrozone o Grčkoj poručila da sporazuma neće biti po svaku cijenu, dok je francuski premijer Fransoa Oland rekao da će sve biti učinjeno da do dogovora dođe.
S druge strane stola, premijer Grka Aleksis Cipras, poručuje da su spremni za dogovor sa kreditorima.
"Najvažnija valuta je izgubljena. To je povjerenje. Neće biti sporazuma po svaku cijenu", izjavila je kancelarka Njemačke, najvećeg grčkog kreditora i predvodnika tvrde struje kada je riječ o restrukturisanju i otpisu grčkog duga, prenio je "Gardijan".
Premijer Francuske, koju smatraju saveznikom Grčke, je, pak rekao novinarima da će na sastanku biti učinjeno sve što je moguće da budu prihvaćene reforme koje je predložila Grčka u zamenu za dobijanje preko potrebne finansijske pomoći.
"Ovo nije samo pitanje Grčke, ovde se radi o Evropi", upozorio je Oland.
Istovremeno, grčki premijer Aleksis Cipras izjavio je da je spreman na kompromis sa evropskim kreditorima i da bi dogovor mogao da bude postignut večeras.
"Možemo postići dogovor večeras ako sve strane to žele", rekao je Cipras novinarima po dolasku u Brisel.
Dogovor, kako je rekao, dugujemo onima koji Evropu žele ujedinjenu, a ne podijeljenu, prenio je "Gardijan".
OTKAZAN SAMIT EU
Predsednik Saveta EU Donald Tusk otkazao je samit lidera zemalja članica koji je danas popodne trebalo da se održi u Briselu i umjesto njega zakazao samit lidera evrozone.
"Otkazao sam samit EU. Samit evrozone počinje u 16 časova i trajaće dok se ne dogovorimo o Grčkoj", saopštio je Tusk preko svog Twitter naloga.
Tuskova odluka tumači se kao odraz riješenosti da se Grčka zadrži unutar Evrozone uprkos sinoćnjem neuspjelom ministarskom sastanku Evrogrupe.
Prije šefova država i vlada, ministri finasija evrogrupe treba da se sastanu jutros ponovo u Briselu pošto sinoć ni posle devet sati rasprave nisu uspjeli da se slože da li da podrže grčki plan za novi program pomoći ili da odsijeku Grčku od zajedničke evropske valute.
"Nismo uspjeli da se složimo, nastavićemo sjutra ujutru", rekao je kasno sinoć novinarima holandski ministar i šef evrogrupe Jeren Dajselblom i dodao da postoji "problem povjerenja" u grčke vlasti.
Kriza se razbuktala nakon što je velika većina grčkih glasača prošle nedjelje na referendumu odbila da prihvati plan štednje koji su joj povjerioci nametnuli kao uslov za novi program finansijske pomoći iz Evropske centralne banke i Međunarodnog monetarnog fonda.
Suočen sa mogućnošću da ECB i MMF uskrate garancije grčkim bankama i tako de fakto izbaceGrčku iz evrozone, grčki premijer Aleksis Cipras je u poslednji čas predložio novi plan štednje, koji je u nekim aspektima čak oštriji od onog odbijenog na referendumu.
Međutim, grupa zemalja predvođena Njemačkom je izrazila sumnju u adekvatnost Ciprasovog plana, a njemački ministar finansija Volggang Šojble je doveo u pitanje i Ciprasov kredibilitet.
Sa druge strane, Francuska i Italija se snažno zalažu da se Grcima pruži sansa da ostanu u evrozoni i smatraju da njegov predlog pruža dobru osnovu za pregovore o novom paketu finansijske pomoći.
Od ishoda današnjih sastanaka zavisi da li će Grčka biti odsječena od Evropske centralne banke, ili će joj biti omogućeno da,uz oštre mjere štednje ostane u evrozoni.
Grčka bi bez garancija ECB morala da uvede paralelnu valutu, što bi prema većini analitičara makar na kratak rok dovelo do još veće nestabilnosti i haosa u ionako uzdrmanom grčkom privrednom sistemu.