Predsjednik Evropske komisije Žan-Klod Junker uputio je posljednju ponudu Atini u pokušaju da se postigne dogovor o isplati finansijske pomoći Grčkoj prije isteka današnjeg roka, izjavili su izvori iz EU i Grčke.
Prema toj ponudi, grčki premijer Aleksis Cipras trebalo bi da pošalje pristanak u pisanoj formi na vrijeme, da bi ministri finansija zemalja evrozone imali vremena da održe vanredan sastanak i potvrde dogovor.
Ipak, malo je naznaka da je Cipras spreman da promijeni stav, nakon što je ranije rekao da su uslovi koje su postavili kreditori "ponižavajući".
Zvaničnik iz Atine rekao je da je Vlada Grčke sa zanimanjem saslušala predlog, ali da će Cipras na referendumu 5. jula zaokružiti "Ne". Grci će se tada izjasniti glasanjem o predlogu stranih kreditora.
U posljednju ponudu Evropske komisije uvršten je predlog Grčke da PDV za hotele bude 13 odsto, a ne 23 odsto, kako je bilo prethodno predviđeno. U ovom trenutku nije poznato da li u dokumentu ima još nekih izmjena.
Ako bi ponuda bila prihvaćena, ministri finansija evrozone mogli bi da usvoje saopštenje u kojem bi rekli da će obećanje iz 2012. godine o produžavanju roka za otplatu zajma, smanjenju kamata i produžavanju moratorijuma na otplatu kamata na zajmove koje je uzela Grčka biti realizovano u oktobru.
Izvori navode da je ponuda uslovljena slanjem pisma na vrijeme iz Atine Junkeru, predsjedniku evrogrupe Jerenu Dijselblomu, njemačkom kancelaru Angeli Merkel i francuskom predsjedniku Fransoa Olandu, kako bi oni imali vremena da organizuju vanredan sastanak evrogrupe.
Cipras je sinoć pozvao Grke da na referendumu 5. jula glasaju protiv dogovora o međunarodnoj pomoći, odbacivši upozorenja da bi većinski "ne" izvelo Atinu iz evrozone.
"Mislim da njihov plan nije da istisnu Grčku iz evrozone, već da stanu na put nadanjima da u Evropi mogu da postoje različite politike", rekao je Cipras grčkoj državnoj televiziji.
Cipras je dodao da "što odlučnije bude glasanje protiv dogovora reforme-za-pomoć, Grčka će biti snažnija u bilo kojim pregovorima koji bi mogli da uslijede".
Premijer je rekao i da će njegova vlada poštovati odluku Grka da se nastavi s dugoročnim mjerama štednje, ali da "ona neće biti ta koja će ih sprovoditi".
Cipras je naglasio da će rezulat referenduma biti poštovan i sproveden, ma kakav bio, ali je dodao:
"Ako grčki narod želi da beskonačno nastavi s planovima štednje, zbog kojih nećemo moći da uzdignemo glavu, mi ćemo to poštovati, ali nećemo biti oni koji će ih sprovoditi".
Cipras je rekao da je i dalje spreman da nastavi da razgovara s avropskim liderima da spase pregovore i da će, ako oni u ponedjeljak ponude dogovor, Grčka će u utorak platiti svoj dug.
"Moj telefon je dostupan po cio dan. Ko god da pozove, ja se uvijek javljam", poručio je Cipras.
ŠTA PIŠE U TUSKOVOM PISMU
Predsjednik Evropskog savjeta Donald Tusk je grčkom premijeru Aleksisu Ciprasu rekao kako ne vidi volju među državama članicama da pristanu na Ciprasov zahtjev za produženje kredita za pomoć.
"Nakon konsultacije sa liderima, a u odsustvu novih elemenata, nisam uočio spremnost da se postupi suprotno pozicijama koje su ministri finansija izrazili na sastanku 27. jula", piše u Tuskovom pismu, koje je bilo dostupno Rojtersu, poslatom u odgovor na Cipraasov zahtjev da se kreditiranje Grčke produži za još mjesec dana.
Tusk ističe kako je proces pregovora dogovoren na samitu država članica evrozone prošlog ponedjeljka i potvrđen na sastancima u četvrtak i petak.
"Nažalost, vaša vlada je napustila pregovore o programu pomoći", rekao je on i istakao kako nakon isteka dosadašnjeg programa pomoći sjutra Grčka može da zatraži novu pomoć.
"U Evropi vrata za pregovore ostaju uvijek otvorena u duhu solidarnosti i odgovornosti", zaključio je Tusk u pismu Ciprasu.