Među pronađenim figurama, prema riječima arheologa, najviše se ističe statua jednog oficira.
Još stotinak vojnika od terakote pečene gline iskopano je kod Sijana, u centralnoj Kini, od kada je sredinom juna počela nova faza radova u grobnici prvog kineskog cara.
Među pronađenim figurama, prema riječima arheologa, najviše se ističe statua jednog oficira.
Nova faza iskopavanja se odvija na najvećoj od tri lokacija koje se otkrivene 1974. koje kriju armiju vojnika, konja i kočija, a na kojima je do sada pronađeno sedam hiljada vojnika i samo nekoliko figura vojnih komandanata.
Oficir koji je sada nađen bio je položen na zemlju, licem prema tlu, iza četiri kočije. Glava mu je oštećena ali se na statui nalaze tragovi boje.
"Originalne boje su izblijedjele tokom više od 2.000 godina, ali jedan dio odjeće nagovještava da je bila obojena", kažu arheolozi.
Do sada je na nalazištu otkriveno sedam hiljada skulptura od pečene gline, koje su zakopane zajedno sa osnivačem dinastije Ćin (221-207. godina pre nove ere). Procjenjuje se da ima još oko 5.000 neotkrivenih figura.
(Beta/MONDO)