Ministri osam zemalja EU uključenih u projekat Južni tok zatražili su danas od Evropske komisije da zvanično "razjasni s ruskom stranom" saopštenje Moskve o obustavi izgradnje tog gasovoda.
Ministri energije Austrije, Bugarske, Hrvatske, Grčke, Italije, Rumunije i Slovenije su to zatražili od potpredsednika EK Maroša Šefčoviča i na sastanki s njim zaključili da je "s obzirom na nedavno utvrđenu (energetsku) ranjivost" zemalja srednje i jugoistočne Evrope od ključnog značaja da se ubrza izradu strategijskih projekata energetskog povezivanja i obezbeđivanja novih izvora i pravaca dotoka energije.
Ministri osam članica EU i Šefčovič, zadužen za Energetsku uniju, su "pozdravili saopštenje Grčke, Bugarske i Rumunije o stvaranju "vertikalnog koridora" za gasno povezivanje te tri zemlje". "Oni su se saglasili da šira pitanja evropske energetske bezbednosti moraju biti celovito razmotrena imajući u vidu novi scenario snabdevanja gasom", rečeno je u saopštenju posle ovog sastanka.
"Ministri svih članica su se saglasili da EU mora ostati snažno opredeljena ka integraciji gasnog tržišta srednje i jugoistočne Evrope i obezbđivanju raznih snabdevača i puteva dotoka gasa, što je i ključni cilj Energetske unije" evropske dvadesetosmorice.
To će zahtevati, kako je predočeno, izgradnju neophodne infrastrukture i primenu usaglašenih prava na dobrobit potrošača tog regiona.
"I može se ostvariti regionalnim projektima - kao što su terminali za tečni gas uz odgovarajuće gasovode, konekcije s Južnim gasnim koridorom, ili eksploatacijom gasnih nalazišta u Istočnom Sredozemlju i Crnom moru", stav je ministara osam članica EU.
Takođe se može postići "poboljšanjem povezanosti u regionu, posebno između Bugarske i susednih zemalja, kao i pospešenjem interkonekcije Sever-Jug uz dvosmerne kapacitete protoka gasa".
Na sastanku je dogovoreno da radna grupa zainteresovanih zemalja EU uz podršku Evropske komisije pospeši prekogranične energetske i transevropske projekte koji bi obezbedili dotoka gasa iz raznih izvora, uz objedinjavanje gasnog tržišta i međupovezanosti.